Mazda Design Award 2019 dla Agnieszki Bar

Mazda Design Award 2019 dla Agnieszki Bar

Nagrodę za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała projektantka Agnieszka Bar za kolekcję szklanych naczyń „Splecione”.

Hasłem dziesiątej, jubileuszowej edycji konkursu było „MA” – japońskie pojęcie oznaczające: „przestrzeń pomiędzy”, „odstęp”, „pauzę”. To bezpośrednie nawiązanie do sztuki minimalizmu i refleksyjnego sposobu postrzegania świata. „MA” to czas i przestrzeń na nabranie oddechu i pytania o współczesne poczucie komfortu, harmonii i piękna.  


Na tegoroczną, jubileuszową dziesiątą edycję konkursu Mazda Design przyszło ponad 500 zgłoszeń i to jest rekordowa liczba. Jury wybrało prace, które były bardzo nieoczywiste, które przełamywały konwencje. Zwycięskie projekty wyłoniło jury w składzie: Tomek Rygalik, Edgar Bąk, Anna Grużewska, Marcin Rusak (laureat Mazda Design Award 2017), Jo Stenuit – dyrektor designu Mazda Motor Europe oraz laureatka MDA z 2018 roku Alicja Patanowska, która tak podsumowała pracę jurorów: – Wybrane przez nas projekty są nieoczywiste, są na pograniczu, sztuki i projektowania, idei i projektowania, rzemiosła i projektowania.  


Po raz pierwszy w 10-letniej historii konkursu Mazda Design zmagania we wszystkich kategoriach zdominowały kobiety. Tytuł Grand Prix otrzymała praca w kategorii PRZESTRZEŃ pt. „MIKO” autorstwa Joanny Kośko i Roksany Licznerskiej. W kategorii CZŁOWIEK pierwszą nagrodę otrzymała Ewa Nowak za pracę pt. „Incognito”. W kategorii ZNAK pierwszą nagrodę otrzymały Natalia Konowałek i Dominika Baran za pracę pt. „Synergia” W kategorii CZŁOWIEK została wyróżniona praca pt. „NIERZECZ” autorstwa Marleny Karpy, Teresy Otulak i Agaty Legawiec. Finał łódzkiej gali również należał do kobiety. Specjalną nagrodę Mazda Design Award w wysokości 50 tys. zł przyznawaną za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała projektantka Agnieszka Bar za kolekcję szklanych naczyń „Splecione”. Jury uznało, że to projekt, który w nowatorski sposób łączy wysoki design z tradycyjną sztuką kaszubską, którą charakteryzuje bardzo ludzki, praktyczny charakter. Szklane misy, patery, pojemniki i wazy odciskane w wiklinie posiadają wyraźne znamię ludzkiej pracy oraz emocji artysty. 
https://mazdadesign.pl/agnieszka-bar-laureatka-mazda-design-award-2019/

 

info, foto: Agnieszka Bar

zamieściła: Justyna Żak

Galeria:

Więcej »