Przejdź do treści

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe PWr - prof. Alfred Forchel

Ogłoszenie
Opublikowano 25 lut 2019

Prof. Alfred Forchel - Semiconductor nanophotonics – opportunities and challenges for science and applications.

Już 7 marca zapraszamy na kolejny wykład w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego PWr. Gościem PWr będzie profesor Alfred Forchel - wybitny fizyk z Uniwersytetu w Würzburgu

Początek o godz. 13.15 w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20). Wstęp wolny. Zapisy za pośrednictwem serwisu Evenea.pl.

Profesor Alfred Forchel pochodzi ze Stuttgartu, gdzie studiował fizykę. Na tamtejszym uniwersytecie uzyskał stopień doktora i habilitację. W 1990 roku został profesorem na Uniwersytecie Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu, gdzie kierował Katedrą Fizyki Technicznej. Stworzył tam nowoczesne laboratorium technologii nanostruktur i przyrządów półprzewodnikowych. Od 2009 roku jest rektorem tej uczelni. W 2011 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Od 1998 roku współpracuje z PWr.

W swoich badaniach naukowych prof. Forchel zajmuje się fotoniką, optoelektroniką, fizyką kwantową i nanotechnologią. Jego główne obszary zainteresowań to nanomateriały i przyrządy nanofotoniczne – tematyka ważna nie tylko ze względu na istotne aspekty poznawcze, ale i ogromny potencjał aplikacyjny.

Prowadził m.in. pionierskie badania dotyczące elektrodynamiki kwantowej w nanostrukturach na poziomie oddziaływania jednego elektronu i jednego fotonu. Prace A. Forchela zaowocowały ponad 1400 publikacjami cytowanymi ponad 25 tysięcy razy (H-index – 79). Wśród tych prac jest wiele opublikowanych w czasopismach najwyższej rangi jak Science i Nature.

Na Politechnice Wrocławskiej prof. Alfred Forchel wygłosi wykład pt. "Semiconductor nanophotonics – opportunities and challenges for science and applications". Będzie to podsumowanie najważniejszych odkryć w zakresie tzw. nanofotoniki półprzewodnikowej, czyli nowych zjawisk fizycznych związanych z oddziaływaniem światła z materią na poziomie kwantowym oraz opartych na nich konstrukcji aktywnych elementów optoelektronicznych, służących takim przyszłościowym dziedzinom jak fotonicze układy scalone czy komunikacja kwantowa.

Wykład będzie prowadzony w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.


zamiesciła AZG

Pozostałe aktualności