Autoportret nadmiernie zmysłowy

Autoportret nadmiernie zmysłowy

Wystawa studentów Katedry Mediacji Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w Domku Miedziorytnika

Autoportret nadmiernie zmysłowy

otwarcie: 12 luty (wtorek) godz. 17.00


Domek Miedziorytnika, Domek Miedziorytnika, ul. Świętego Mikołaja 1, 50-125 Wrocław
wystawa od 12 do 28 lutego 2019

Nowe technologie i przyspieszenie tempa życia sprzyja zacieraniu się znaczenia pojęć, zacieraniu się granic czytelności słów, dewaluacji jednoznaczności i wspólnego języka. Czy naprawdę można wszystko? Czy każde pojęcie można rozumieć na opak? Czy potrafimy się porozumieć - nawet jeśli mówimy tymi samymi słowami, ale różnymi językami? Słów używamy zbyt często jako narzędzie wojny, promowania własnej i jedynej prawdy, a nieco mniej do wzajemnego rozumienia. W świecie krótkich i szybkich komunikatów jest coraz mniej przestrzeni na odcienie, słowa miękkie i łagodne, zawierające pytanie i niedopowiedzenie. Na co dzień używamy słów bezzasadnie wzmocnionych, przesterowanych, mocnych. Tylko takie słowa są zrozumiałe w pianie płynącej po wierzchu chaosu „płytkiego języka”. To komunikaty - a nie rozmowy, wysyłane do siebie telegramy (uproszczonych do niezbędnego minimum) słów popkultury, jednocześnie pojemne i wieloznaczne. Czy naprawdę kropka na końcu maila oznacza niezbyt grzeczne zakończenie rozmowy?

Poprosiłem studentów o zmierzenie się w autoportrecie ze staroświeckimi i martwymi pojęciami: „nadmierny” i „zmysłowy”. Nie „zajebisty” i „sexi” - bo to znaczy coś zupełnie innego, znaczy właściwie wszystko i nic i daje się zastosować do wszystkiego i niczego. „Nadmierny” to nieco ponad miarę, a „zmysłowość” ma w sobie i lekkość bytu i kulturę, tradycję gry, konwencję skromności i umiaru. Poprosiłem też, aby uczestnicy wystawy zastosowali w obrazie własną miarę, wyznaczyli osobistą granicę pojęć i co bardzo ważne odpowiedzieli własnym językiem wizualnym. W końcu na naszej uczelni powinniśmy się przepięknie różnić czego i Państwu życzę wbrew ojczyźnianym tendencjom.

Na wystawie pokażemy prace studentów I i II roku studiów magisterskich zrealizowane w ramach zadań z projektowania graficznego na taflach szklanych formatu A3.

Uczestnicy wystawy: Joanna Chlebowska, Maja Dubowska, Piotr Gardecki, Zuzanna Jaroszewicz, Ewa Kilar, Karolina Kopka, Katarzyna Kowalska, Jagoda Kozon, Adam Ksieniewicz, Lilianna Leń, Alicja Małszycka, Bartosz Mokrzycki, Małgorzata Piaskowska, Irena Polit, Karolina Siekierska, Tomasz Sobczak, Agata Stankowska, Paulina Szkatuła

zapraszam

Marek Stanielewicz

zamieścił: Tomasz Niedziółka