NIETOTA - Galeria Miejska bwa Bydgoszcz 9.11.2018 – 5.01.2019

NIETOTA - Galeria Miejska bwa Bydgoszcz 9.11.2018 – 5.01.2019

W ramach wystawy Nietota w Bydgoskiej Galerii Miejskiej BWA można zobaczyć realizacje osób związanych z ASP Wrocław ( absolwenci, doktoranci, dydaktycy)

Paweł Baśnik, Olaf Brzeski, Łukasz Huculak, Robert Kuśmirowski, Marcin Łuczkowski, Maess, Kamil Moskowczenko, Łukasz Patelczyk, Laura Pawela, Hubert Pokrandt, Alex Urban, Małgorzata Wielek-M

Kurator: Łukasz Huculak

Odwołujący się do ezoterycznego dzieła Tadeusza Micińskiego z 1910 roku tytuł wystawy to potoczna nazwa widłaków, botanicznych reliktów spokrewnionych z roślinami sprzed  milionów lat. Ludowy przesąd przypisywał im działanie magiczne, a przewrotna nazwa oznaczać miała „nie tą”, czyli tą, której imienia wymawiać nie należy.

Jak twierdził Edgar Morin, francuski filozof i socjolog, pierwotnie magia, technika, religia i sztuka nie dają się rozdzielić. Także dzisiaj, pomimo technicznego zaawansowania  cywilizacji, wiara w istnienie sekretnej wiedzy i niewidzialnych mocy nie słabnie. Wystawa odnosząc się do związków praktyk artystycznych z magicznymi podnosi zarazem problem prześladowań osób aspołecznych, pośrednio także estetyzacji przemocy, obecnej w nierzadko teatralnej oprawie procesów o czarownictwo.


zamieściła AZG

Galeria:

Więcej »