Zbigniew Horbowy – wystawa retrospektywna

Zbigniew Horbowy – wystawa retrospektywna

Wystawa w Galerii Neon trwa od 19 września do 12 października 2018 roku. Wernisaż - 8 października 2018, godz. 16:00.

Na wystawie prezentowanych jest ponad 180 prac z lat 1960-1993, pochodzących z depozytu Ośrodka Dokumentacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Koncepcja wystawy zakłada ukazanie twórczości i sylwetki wybitnego artysty i projektanta w kontekście procesu tworzenia. Cząstkę tajemnicy i zjawiskowości towarzyszącej powstawaniu tych dzieł przedstawiać będą zdjęcia z festiwalu "Ecoglass" z 2013 roku, których uczestnikiem był prof. Z. Horbowy.

Wystawa będzie miała akcent humorystyczny, który wskazuje na duże poczucie humoru Profesora i dystans do własnej osoby.

 Kurator wystawy: prof. Wojciech Peszko

Galeria NEON Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu;

Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności, ul. Traugutta 19/21, Wrocław

19.09.2018 - 12.10. 2018

Wernisaż:  08.10. 2018,  godz. 16:00

-----------------------------------------------------

ZBIGNIEW HORBOWY

Urodzony w 1935 roku w Łanczynie koło Kołomyi. Projektant szkła. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1953-1959). Od 1959 roku związany jako projektant z hutą „Sudety” w Szczytnej Śląskiej, gdzie wprowadził do produkcji kilkaset wzorów szkieł użytkowych w barwnym szkle sodowym. W połowie lat 60. XX w., wykorzystując opracowaną w szczytnieńskiej hucie nową technologię szkła „antico” o charakterystycznej wewnętrznej strukturze złożonej z drobnych pęcherzyków powietrza, przygotował kolekcję szkieł dekoracyjno-użytkowych. W 1975 roku z jego inicjatywy uruchomiono w Polanicy-Zdroju Hutę Szkła Artystycznego „Barbara” specjalizującą się w realizacji krótkoseryjnych projektów szkieł, głównie w szkle kolorowym. W latach 80. XX w. współpracował z ZZG INCO we Wrocławiu (od 1978). W latach 1963-2006 związany jako pedagog z macierzystą uczelnią; kierownik Katedry Szkła, trzykrotnie dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła, przez dwie kadencje (1999-2005) pełnił funkcje rektora wrocławskiej Akademii.           

Laureat wielu nagród, m.in. nagrody Centralnej Rady Wzornictwa za szczególne osiągnięcia w zakresie projektowania szkła użytkowego, srebrnego medalu na Triennale Szkła w Jabloncu nad Nysą, złotego medalu na Triennale Szkła w Kłodzku.

Odznaczony Złotym i Srebrnym Medalem Gloria Artis, Orderem Krzyża Kawalerskiego,  dwukrotnie Krzyżami Zasługi oraz Złotą Odznaką „Zasłużony dla Dolnego Śląska”, a także wieloma innymi.

Prace w zbiorach muzealnych m.in. w: Muzeach Narodowych we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu; Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Zamkowym w Malborku i kolekcjach zagranicznych: Musée du Verre w Liège (Francja) i The Corning Museum of Glass (Nowy York, USA).


zamieściła AZG

Galeria:

Więcej »