Międzynarodowe Triennale Grafiki

Międzynarodowe Triennale Grafiki

Zuzanna Dyrda laureatką Nagrody im. Profesora Witolda Skulicza

Międzynarodowe Jury po zapoznaniu sie 1353 nadesłanymi oryginalnymi pracami oraz projektami instalacji zgłoszonymi na konkurs przez 516 artystów z całego świata przyznało 11 nagród i 6 wyróżnień honorowych. 

Zuzanna Dyrda została laureatką Nagrody im. Profesora Witolda Skulicza 2018

Nagroda im. Profesora Witolda Skulicza 2018 | Professor Witold Skulicz Award 2018 

Zuzanna Dyrda _ Polska, Brudas 

instalacja drzeworytnicza, druk na ludzkiej skórze, obiekt, dokumentacja cyfrowa | woodcut installation, print on human skin, object, digital documentation _ 2016/2017 _ 195 x 241 x 190 cm

Instalacja jest kontynuacją działań, które podejmuję od 2013 roku tworząc matryce graficzne na przedmiotach codziennego użytku oraz wykorzystując skórę ludzką jako podłoże drukarskie. Tym razem za drzeworytniczy blok posłużyły ściany, siedzenia i oparcia starej sauny. W moich działania istotną rolę pełni słowo połączone z rysunkiem (figuratywnym, ornamentalnym, abstrakcyjnym). Elementy te tworzą przestrzeń graficzną umożliwiającą powstawanie odbitek o zróżnicowanych walorach estetycznych, stanowiącą autorski alfabet graficzny. Wybór sauny do stworzenia gigantycznej matrycy jest nieprzypadkowy. To przestrzeń intymna, przestrzeń nagości, w której skóra ludzka styka się z drewnem. Moja realizacja jest grą z zastaną przestrzenią i funkcją, jaką tradycyjnie pełni sauna. Kojarzona głównie z oczyszczeniem, była także nacechowana magiczne – korzystanie z niej miało prowadzić do oczyszczenia nie tylko fizycznego, ale również psychicznego / duchowego. Użycie słowa „brudas”, będącego antonimem czystości i oczyszczenia podkreśla odwrócenie przeze mnie funkcji tego pomieszczenia. Zamiast usuwania zabrudzeń i toksyn z organizmu „korzystanie” z instalacji skutkuje powstaniem na skórze zabrudzenia-odbitki. Słowo „brudas” ma także konotacje o charakterze rasistowskim. Osoby „używające” mojej sauny zostają werbalnie zaatakowane. Agresja ma formę ingerencji cielesnej. Tytułowe słowo pojawia się na skórze, czasami odbijając się tylko częściowo. Wtedy z hasła „brudas” tworzy się słowo „brud”.

 --------------------------------------------

Wyniki konkursu zostaly ogłoszone w czasie uroczystego wernisażu wystawy, który odbył się w piątek 6 lipca 2018 w Krakowie. Na wystawę główną MTG 2018, Jury wybrało 257 prac, autorstwa 116 artystów z 29 krajów.  

Wystawa Główna Immersed in images/Zanurzeni w obrazach prezentowana jest w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie do 26 sierpnia 2018 r.

Reportaż telewizyjny 

Wiecej informacji o Międzynarodowym Triennale Grafiki


zamieściła: A. Zaczek-Gbiorczyk

Galeria:

Więcej »