Ucieczka po chwile samotności

Ucieczka po chwile samotności

Wystawa Marzeny Krzemińskiej-Baluch w galerii SIC! BWA Wrocław od 29 czerwca.

Podczas zagranicznych podróży na rezydencje i projekty artystyczne Marzena Krzemińska-Baluch przygląda się wnikliwie miejscom i otaczającej rzeczywistości, w której się aktualnie znajduje. Próbuje zapamiętać nie tylko dokładne kształty, ale bardziej tworzące się pod powiekami powidoki, które naznaczone są klimatem scenerii i towarzyszącym jej nastrojem. Inspiruje się przy tym słowami Juhani Pallasmaa, który tak pisał: Percepcja, pamięć i wyobraźnia znajdują się w stanie nieustannej interakcji; teraźniejszość miesza się z obrazami pamięci i marzeniami. Budujemy nieustannie olbrzymie miasto przywołań i przypomnień, a wszystkie odwiedzone przez nas miasta są składnikiem metropolii znajdującej się w naszym umyśle…

Te przestrzenie pamięci stają się dla artystki sposobem na tworzenie. Uważa przy tym szkła niczym skóry – zmysłu, który wyznaczył początek całego naszego doświadczenia. Próbuje odnaleźć proces powstawania formy. Szklane medium dostarczają mi inspiracji i wyzwań – mówi Marzena Krzemińska-Baluch. Eksperymentuję i obserwuję jego zachowania podczas kształtowania. W ten sposób powstają prace, które znacznie mocniej nasączone są powietrzem i procesem grawitacyjnym niż ogniem pieca. Minimalistyczne w kolorach dzieła formowane są w kształty, pełne nieoczywistych wypukłości, zagięć i złamań, które przypominają delikatną taflę wody jeziora, smukły horyzont górskiego krajobrazu czy też nawet ruch powietrza, który odczuwamy na ciele. Doświadczanie prac Marzeny – dopowiada kuratorka Beata Bartecka – to bardziej doświadczenie dla zmysłu dotyku niż oka, które podąża oczywistą ścieżką i skupia się na twardości i przezroczystości szkła. A jej dzieł aż chce się dotknąć, zamknąć oczy i poczuć przez skórę, która połączy jej wspomnienia i emocje z naszymi.

Wystawa Ucieczka po chwile samotności to jednocześnie część projektu pracy doktoranckiej, którą Marzena Krzemińska-Baluch przygotowała na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Promotorem pracy jest prof. Małgorzata Dajewska. 

O artystce:

Marzena Krzemińska-Baluch – studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w latach 2002-2006, w pracowni Szkła Artystycznego prof. Małgorzaty Dajewskiej i adiunkta Mariusza Łabińskiego,. Otrzymała wiele grantów i nagród, w tym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Nagrodę w konkursie „Warm Glass Prize”. W 2011 roku był na rezydencji w Pilchuck Glass School w Stanwood (Stany Zjednoczone). W 2012 roku została uhonorowana stanowiskiem Teaching Assistant, a 2013 roku otrzymała stypendium artystyczne w Pilchuck Glass School. W 2016 roku zdobyła Srebrną Nagrodę w konkursie „Emerge” w Bullseye Glass Company (Stany Zjednoczone).

Obecnie pracuje jako asystent w macierzystej pracowni prof. M. Dajewskiej na wrocławskiej ASP. 

kuratorka: Beata Bartecka

producent: Karol Buganik

współpraca/program galerii: Dominika Drozdowska

identyfikacja wizualna: Łukasz Paluch

fotografia: Peter Kreibich

wsparcie: Jurand Szela


------
Ucieczka po chwile samotności - wystawa Marzeny Krzemińskiej-Baluch

29.06.2018–25.08.2018

otwarcie: 29.06.2018 godz. 19.00

galeria SIC! BWA Wrocław

pl. Kościuszki 9/10


info: BWA

zamieściła AZG

Galeria:

  • M. Krzemińska-Baluch, Studnia, 2018
  • M. Krzemińska-Baluch, Wind, 2017
  • M. Krzemińska-Baluch, Landscape, 2018
  • M. Krzemińska-Baluch, Landscape, 2018
Więcej »