Przejdź do treści

Zapraszamy na wernisaż wystawy "ZRĄB"

Ogłoszenie
Opublikowano 05 cze 2018
dverghjn

Wernisaż odbędzie się 8 czerwca o godz. 17:00 w Starej Kopalni - Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.

"ZRĄB"

Wystawa „Zrąb" to pierwsza w takiej skali ogólnopolska prezentacja współczesnej rzeźby zarówno w Wałbrzychu, jak i na terenie całego województwa Dolnośląskiego. To bezprecedensowe dla regionu wydarzenie odsłania przed potencjalnym widzem obszerne spektrum artystycznych kreacji kilku pokoleń współcześnie działających rzeźbiarzy, których nazwiska na stałe już utrwaliły się w kanonie najważniejszych twórców i pedagogów, związanych z tą wyjątkową dziedziną sztuki. Do udziału w wystawie zdecydowaliśmy się zaprosić wybitnych rzeźbiarzy i autorów genetycznie wywodzących swą twórczość z rzeźby, związanych ze środowiskami Wrocławia, Warszawy, Poznania, Gdańska, Nowego Sącza, Cieszyna, Sokołowska, Zakopanego. Artyści zaprezentują swoje dzieła w kilku salach galeryjnych oraz w przestrzeni zewnętrznej kompleksu Starej Kopalni.

Jednym z istotnych elementów, uzasadniających organizację tej wystawy, jest ukazanie wielowymiarowości polskiej tradycji rzeźbiarskiej w zakresie jej nurtów i poszukiwań formalnych. Dla mieszkańców Wałbrzycha i ludzi spoza tego miasta, którzy zdecydują się obejrzeć wystawę, będzie to z pewnością przeżycie mogące zarówno poruszać wrażliwość jak i inicjować refleksję nad językiem współczesnej sztuki.

Potraktowanie kopalni jako swoistej metafory sztuki wydaje się trafne; bynajmniej nie chodzi tu jednak o trafność oczywistego porównania, w którego sensie zawierałyby się takie pojęcia, jak głębia, warstwa, pokład lub wydobycie. Chcąc jednak uniknąć zamknięcia w nawiasie ogólności czy powszechności skojarzeniowej, nawiązujemy do „zrębu", czyli części kopalni, która jest „furtką" dzielącą podziemną strefę kopalni z powierzchnią. Choć to nazwa własna, dla nas szczególnie interesująca jest refleksja nad semantyką: niejednoznacznym sensem zawartym w pojęciu zrębu rozumianego metaforycznie. Znaczenia te wiążą się z formą oraz jej społecznymi, kulturowymi lub ontologicznymi uzasadnieniami. Tytuł wystawy zawiera w sobie sensy: przecięcia, wyjścia/wejścia lub ujednolicenia. Odnosi się także do sytuacji, w której odsłania się inny horyzont. Tytuł ten może być również traktowany jako sygnał dyskusji nad granicami przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej w rzeźbie. Andrzej Mazur

Artyści:

Maciej Albrzykowski, Marcin Berdyszak, Mariusz Białecki, Bożenna Biskupska, Anna Bujak, Hubert Bujak, Paweł Czekański, Tomasz Domański, Mateusz Dworski, Jerzy Fober, Matěj Frank, Karolina Freino, Ryszard Gluza, Roland Grabkowski, Magdalena Grzybowska, Alojzy Gryt, Jacek Jagielski, Janusz Jasiński, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Katarzyna Józefowicz, Wojciech Małek, Małgorzata Kazimierczak, Katarzyna Koczyńska-Kielan, Mariusz Kosiba, Janusz Kucharski, Jan Kucz, Stanisław Kulon, Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic, Wojciech Małek, Marcin Michalak, Tomasz Opania, Ludmiła Ostrogórska, Leon Podsiadły, Marek Sienkiewicz, Michał Staszczak, Andrzej Szarek, Katarzyna Szarek, Karol Szostak, Karolina Szymanowska, Tomasz Tomaszewski, Igor Wójcik, Aleksander Zyśko

Organizatorzy:

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Galeria Sztuki BWA w Wałbrzychu

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Kuratorzy: Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Maciej Albrzykowski, Andrzej Mazur

Wernisaż: 8 czerwca 2018 o godz. 17:00

Po uroczystym otwarciu ogólnopolskiej wystawy rzeźby o godz. 19:00 odbędą się koncerty zespołów: Emilio Gordoa/ Piotr Damasiewicz (Hangar session), Job Karma, Bang-utot.

Wystawa potrwa do 10 września 2018

Czynna od 10:00 do 18:00 od poniedziałku do niedzieli.

_____________________________________________________

info na stronie: Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic

Pozostałe aktualności