Zapraszamy na

Zapraszamy na

AUDITORIUM COMICUM OTWARCIE

DYDAKTYCY I STUDENCI ASP WROCŁAW

na wystawie w AUDITORIUM COMICUM


Kurator: Grzegorz Niemyjski
Współpraca: Magdalena Grzybowska, Zbigniew Solski, Piotr Saul

Wystawa trwa od 15 do 29 czerwca 2018
Wernisaż 15 czerwca o godz. 12.00

Auditorium Comicum
(nad Aulą Leopoldyńską, w głównym budynku Uniwersytetu Wrocławskiego)
Pl. Uniwersytecki 1

ASP Wrocław we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
W ramach projektu ‘Rzeźba i Przestrzeń”

Auditorium Comicum – nowa przestrzeń wystawiennicza

Otwarcie wystawy dydaktyków i studentów wrocławskiej ASP w pojezuickim Auditorium Comicum w głównym budynku Uniwersytetu Wrocławskiego jest równocześnie zamknięciem cyklu wykładów „Rzeźba i przestrzeń”, które przeprowadziłem wspólnie z moimi Gośćmi: Krystyną Cybińską, Magdaleną Grzybowską, Michałem Hrisulidisem, Grażyną Jaskierską-Albrzykowską, Katarzyną Koczyńską-Kielan, Łukaszem Huculakiem, Grzegorzem Niemyjskim i Aleksandrem Zyśko. Teoretyczne rozważania znalazły kontynuację w studenckich zadaniach, które sformułowali towarzyszący mi Artyści. Każde z zajęć zaplanowałem w innym, starannie wybranym miejscu. Chodziło o nasycenie całego procesu tworzenia rzeźby, scenograficznego rekwizytu lub ceramicznej formy rzeźbiarskiej żywym doświadczeniem „terenu rzeczywistego”.

Były to różne wnętrza, znane i trudno dostępne m.in. krypta Henryka II Pobożnego, pierwsza odgruzowana po drugiej wojnie światowej pracownia rzeźbiarska Nr 16, Galeria DNA w Hali Targowej, Loża Cesarska w Operze Wrocławskiej, sala kinowa byłej Wytwórni Filmów Fabularnych w CeTA czy wirydarz w pofranciszkańskim budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Niewątpliwie naszym najciekawszym odkryciem było wnętrze Auditorium Comicum. Każde z tych miejsc ma własną, niepowtarzalną historię i odtwarza zastany wzór organizacji przestrzeni, wiernie lub nie. Taka realna przestrzeń potrafi ujawnić własną podmiotowość, prowokując do dyskusji i artystycznych działań; Michał Hrisulidis zaprezentował np. film dyplomowy swojej studentki, a Magdalena Grzybowska przedstawiła performans dedykowany Auditorium Comicum w... Studiu na Grobli Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, bo prace rekonstrukcyjne w zabytkowej

sali z barokowymi freskami wymusiły nagłą zmianę miejsca wykładu. Dawna teatralna sala jezuitów pokazała swój charakter.

Wypracowana w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych koncepcja wykładów „Rzeźba i przestrzeń” zyskała wymiar ogólnowydziałowy przez wprowadzenie problematyki z pogranicza rzeźby i malarstwa, a międzywydziałowy - osiągnęła dzięki wzbogaceniu zajęć o tematykę ze scenografii i ceramiki.

Przygotowania do wystawy „Auditorium Comicum – otwarcie” zaowocowały kolejnymi inicjatywami: studenci rzeźby wykonali - w oparciu o przygotowaną specjalnie dla nich ikonografię na Uniwersytecie Wrocławskim - popiersia poetów i innych znanych postaci historycznych (prace powstały z intencją umieszczenia ich we wnętrzach Instytutów Historycznego i Filologii Germańskiej), a studenci z pracowni Adama Chmielowca pracują aktualnie nad muralem w Instytucie Historycznym.

Dzięki współpracy Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta Wrocław zyskuje w Auditorium Comicum nową przestrzeń ekspozycyjną dla współczesnej sztuki, co – miejmy nadzieję – przyczyni się do zaangażowania sponsorów w dalszą rekonstrukcję tego wspaniałego, historycznego wnętrza.

Zbigniew Władysław Solski

__________________________________________________________
info na stronie: Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic

Załączniki

Galeria:

  • dsc
  • scs
  • csc
  • sacasc
Więcej »