Dotyk Rysunku - Zamknij oczy i spróbuj narysować dotyk…

Dotyk Rysunku - Zamknij oczy i spróbuj narysować dotyk…

Na wystawie w Galerii 207 można zobaczyć rysunki węglem.

Format prac (50/70 cm) i popularna w artystycznym środowisku akademickim technika nie decydują jednak o ładunku ekspresji i niepokoju, który emanuje z prezentowanego zestawu prac.

(…)

Potrzebna jest chwila skupienia i pójścia w nieznane…

Bardzo wyczerpujące i niezwykłe doświadczenie…

Ciekawy eksperyment!

(…)

Takie spontaniczne reakcje można było usłyszeć w pracowni Rysunku 207. Warsztat rysunku który zaproponowały Sofia Berreira i Ana Lucia Pinto z IPCA-Instituto Politécnico do Cávado e Ave został przeprowadzony w dniach 7-8 maja i cieszył się entuzjastycznym przyjęciem studentów.

Struktura zajęć umożliwiała udział w warsztatach także tym wszystkim, którzy mogli poświęcić  zaledwie 10 minut - tyle czasu wymagało bowiem pierwsze ćwiczenie. Wielu studentów przyszło tylko na chwilkę…, wychodzili po 2 godzinach, lub wracali…

Rozmowy i dzielenie się doświadczeniami.

Przeżycie procesu rysowania i odkrywanie rysunku.

Ćwiczenia wymagały skupienia, ciszy(…) i wyłączenia zmysłu wzroku. Taktylny charakter procesu rysunkowego inklinował dotyk jako wyłączny kanał kontaktu z rzeczywistością. Palec, niczym igła patefonu odczytywał zagłębienia, nierówności, szorstkość, czy aksamitny powab skóry. To twarz stała się obiektem poznania. Dotyk palca, dotyk dłoni i próba zapomnienia wszystkiego co wiemy. Reorganizacja ścieżek kontaktowania się z rzeczywistością - zastąpienie pręcików i słupków receptorami dotyku i wiara w to, co powstaje na kartce papieru…

Ważne jest tu i teraz.

Doświadczenie dotyku.

Dotyk Rysunku

Serdecznie Dziękuję paniom: Annie Lúcii Pinto i Sofii Barreira z Polytechnic Institute of Cávado and Ave (IPCA) w Portugalii za poświęcony czas, wnikliwą analizę i pełne serdeczności spotkanie na warsztacie rysunku w pracowni 207.

Dziękuję Władzom Uczelni, Prof. Wojciechowi Lupie i Prof. Łukaszowi Huculakowi za udostępnienie Pracowni Rysunku 207.

Dziękuję za serdeczną pomoc pań z Biura Współpracy z zagranicą.

Dziękuję studentom za wytrwałą walkę.

Warsztaty umożliwione w ramach Programu Unii Europejskiej ERASMUS+

Jarosław Grulkowski - koordynator warsztatów Dotyk Rysunku.

Tekst, zdjęcia: Jarosław Grulkowski.


zamieściła AZG

Galeria:

Więcej »