Przejdź do treści

Scena w Budowie 2018.

Ogłoszenie
Opublikowano 24 kwi 2018

Festiwal Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie" to wydarzenie wyróżniające się na mapie festiwali teatralnych w Polsce, koncentrujące się na scenografii i kostiumach. Była to druga edycja „Sceny w Budowie”.

 Powstała ona dwa lata temu w Centrum Spotkania Kultur z inicjatywy profesora Leszka Mądzika. Formuła tegorocznej edycji festiwalu opierała się na rekomendacjach spektakli, wskazanych przez wybitnych znawców teatru, które następnie biorą udział w części konkursowej. Galę Wręczenia Nagród poprowadziła Grażyna Torbicka.
20 kwietnia jury w składzie: Elżbieta Wernio – profesor w Katedrze Scenografii w ASP we Wrocławiu, Małgorzata Szczęśniak – scenografka, stale
współpracująca z Krzysztofem Warlikowskim, Dominika Łarionow – krytyczka teatralna, autorka publikacji dotyczących scenografii, Marcin Mroszczak – grafik, żywa legenda polskiej szkoły plakatu,
przyznało nagrody "Sceny w Budowie 2018" Złote Kieszenie, o łącznej wartości 25 000 złotych. W tym roku Grand Prix Złota Kieszeń za najlepszą scenografię i kostiumy dla Aleksandry Wasilkowskiej oraz Sławomira Blaszewskiego i zespołu pracującego nad spektaklem "Robert Robur", TR Warszawa, w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Złota Kieszeń za najlepszą scenografię - Barbara Hanicka za spektakl "Idiota", Teatr Narodowy w Warszawie, w reżyserii Pawła Miśkiewicza, Złota Kieszeń za najlepsze kostiumy - Justyna Łagowska za spektakl "Wesele", Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, w reżyserii Jana Klaty.

Festiwalowi towarzyszyły liczne spotkania, warsztaty, wystawy oraz projekcje filmowe. Odbyło się m.in. spotkanie autorskie z Olgą Tokarczuk oraz wernisaże wystaw; "Opera Fashion", "Upadek Ikara" i "Kingsajz".

„Upadek Ikara" wystawa w ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie" 2018 to wybrane, najlepsze prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Studenci wykonali projekty inspirowane mitologicznym motywem upadku Ikara. Wrocław reprezentowały studentki: Anna Adasiak (III rok), Joanna Kubik, Emilia Mrozińska, Magdalena Przywara (IV rok). Prace powstały pod kierunkiem as. Tomasza Brzezińskiego.

Zamieścił:Damian Banasz
Katedra scenografii

Pozostałe aktualności