Międzynarodowa nagroda Lighting Design Award (LIT) dla pracowników Katedry Mebli!

Międzynarodowa nagroda Lighting Design Award (LIT) dla pracowników Katedry Mebli!

Realizacja projektu "Szklarni" została dostrzeżona i nagrodzona w międzynarodowym konkursie Lighting Design Award w kategorii “Light Art Project”.

 “Szklarnia” powstała w ramach festiwalu Podlasie SlowFest 2017, który miał miejsce w połowie 2017r. w Supraślu, małym miasteczku z kulturowymi tradycjami w pobliżu Puszczy Białowieskiej.

Była to jednak już druga odsłona tego projektu, albowiem powstał on jako forma ekspozycji projektu “Plantacja” Alicji Patanowskiej we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty na przełomie 2016 i 2017 roku. “Plantacja” to zestaw ceramicznych form do hydroponicznej uprawy roślin, które wraz ze szklanymi naczyniami i kiełkującymi roślinami stanowią całość prezentacji.

Zespół projektantów, w skład którego wszedł Szymon Hanczar, Magdalena Kasprzyca oraz Przemysław Słowik zaproponował instalację na wzór archetypu szklarni, obiektu jednoznacznie kojarzonego z uprawą roślin. Dzięki modyfikacji geometrii obiektu, nadano mu wzniosły charakter, co szczególnie zwracało uwagę odbiorców. Od samego początku projektanci za cel przyjęli konieczność podkreślenia drobnych przedmiotów jakimi są prezentowane na niej formy ceramiczne wraz z kiełkującymi roślinami. Elementem, który do tego posłużył było światło. Światło umieszczone w półkach, na których ustawiono eksponaty. Przechodząc przez wodę rozświetlało system korzeniowy roślin, a w efekcie końcowym również i cały obiekt.

Szklarnię wybrano do prezentacji na Tokyo LIT Exhibition, pośród pozostałych, wyselekcjonowanych 30 obiektów. Wystawa odbędzie się w Tokyo w połowie maja.

http://litawards.com/winners/winner.php?id=2392&count=1&mode=

nazwa: Szklarnia (ang. Greenhouse)

proj. Szymon Hanczar, Magdalena Kasprzyca, Przemysław Słowik

rok 2017

na zlecenie: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

zdjęcia: Pion Studio

...................................................

ifo. zam.: Magdalena Kacprzak Gagatek 

Galeria:

Więcej »