Break, Mend, Fold - Marzena Krzemiśka-Baluch w Bullseye Project

Break, Mend, Fold - Marzena Krzemiśka-Baluch w Bullseye Project

Wystawa artystki potrwa od 7 lutego do 28 kwietnia 2018

Już od 7 lutego w Portland, OR - Bullseye Projects będzie można obejrzeć wystawę „Break, Mend, Fold”. Wystawę prezentującą prace Marzena Krzemińska-Baluch (Wrocław, PL) i Matthew Day Pereza ( NYC, USA) którzy badają materialność, istotę oraz innowacyjny proces formowania szkła. Wystawę będzie można oglądać do 28 kwietnia 2018.

 „Szkło jest bardzo kruchą materią, rozbija się, pęka, szczerbi, ale przy pomocy ciepła może je zregenerować, naprawić, stopić i dopasować, stworzyć nowy wymiar.  Artyści Marzena Krzemińska-Baluch i Matthew Day Perez badają zmienność właściwości szkła poprzez rzeźby naścienne i abstrakcyjne, fakturowe panele. Marzena Krzemińska-Baluch tworzy szkło w rzadko spotykanej formie, podważające nasze rozumienie materiału szklanego.

Taflę nieprzezroczystego, białego szkła delikatnie deformuje w obraz przypominający tkaninę. Mattew Day Perez wykorzystuje znaną wszystkim kruchość szkła, celowo rozbijając tafle szkła i łącząc je ze sobą, aby podkreślić pęknięcia. Pęknięcia stają się liniami w rozległych kompozycjach, które przywołują topograficzne mapy rzek i dopływów. Oboje testują żywe zrozumienie materiału, grawitacji oraz temperatury, aby manipulować medium, tworząc dzieła, które przesuwają coraz dalej granice możliwości szkła”

 Marzena Krzemińska-Baluch jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Otrzymała wiele grantów i nagród, w tym: Grant Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Nagrodę w konkursie "Warm Glass Prize". W 2011 roku Emerging Artist Residence Pilchuck Glass School w Stanwood w stanie Waszyngton, USA. W 2016 roku Krzemińska-Baluch była zdobywczynią Srebrnej Nagrody w biennale Emerge w Bullseye Glass Company.

Matthew Day Perez był dwukrotnie finalistą konkursie Emerge w Bullseye Glass Company w 2008 i 2010 roku. Jest laureatem stypendium Fulbrighta, National Endowment for the Arts Renna Arts Scholarship, Departamentu Stanu USA ; otrzymał Lois Roth Endowment Award, a także rezydencje w Corning Museum of Glass, Creative Glass Center of America, Pilchuck Glass School i Bullseye Glass Company. Wykładał w wielu akademickich i kreatywnych instytucjach, zarówno w kraju, jak i za granicą, i brał udział w licznych wystawach w Stanach Zjednoczonych, Australii, Azji i Nowej Zelandii.zamieściła AZG

Galeria:

  • Landscape 3, M. Krzemińska-Baluch
  • Landscape (detail), M. Krzemińska-Baluch
Więcej »