Przejdź do treści

Natalia Jerzak i jej projekt "SitoOgrodnicy" laureatem konkursu Pokolenie W.

Ogłoszenie
Opublikowano 11 gru 2017

Gratulujemy naszej Absolwentce!

Podczas uroczystej gali Pokolenia W – wspólnej akcji 10 wrocławskich uczelni i miasta – rozstrzygnięto konkurs na projekty mające przynosić pozytywne zmiany w różnych aspektach ludzkiego życia.. Celem konkursu było inspirowanie oraz wspieranie pozytywnych, oddolnych i prospołecznych inicjatyw osób i organizacji powiązanych z Wrocławiem. Projekty zgłaszano do konkursu w czterech kategoriach – nauka, kultura, innowacja i społeczeństwo.

Na gali Pokolenia W, która odbyła się 23 listopda w Kinie Nowe Horyonty spotkali się przedstawiciele uczelni, naukowcy, artyści, studenci i przedsiębiorcy. Tego wieczoru, po prezentacji projektów finałowych wybrano także zwycięzców konkursu.


Po burzliwych obaradach jury zadecydowało o przyznaniu dwoch równorzędnych miejsc pierwszych.

Laureatami zostali:

- Natalia Jerzak z projektem „SitoOgrodnicy", który jury doceniło za rozświetlanie drogi ludziom w realnej potrzebie, dzielność, energię, radość, którą wnosi w życie tych, którzy potrzebują na nowo uwierzyć w dobre relacje między ludźmi.

- Sebastian Kraszewski z projektem „INNOwacyjne substancje przeciwbakteryjne do terapii o szerokim spektrum działania INNOSEPT", którego celem jest opracowanie cząsteczki leku wywołującego uszkodzenia mechaniczne w błonach bakteryjnych do zastosowań medycznych w leczeniu zakażeń wywołanych szczepami antybiotykoopornymi.


Trzecie miejsce zdobył projekt Michała Litwińca „Witaminy grają A", czwarte – Przemysława Sowieckiego – Dron Film Festival. Finaliści wygrali odpowiednio 6, 4 i 3 tys. zł.


***


"SitoOgrodnicy" to mikrospołeczność i jednocześnie niezwykła pracownia sitodruku powstała dzięki realizacji dwóch projektów pt."SitoOgród" i "SitoOgród-edycja Wiosna!" odbywających się w MiserArt-przestrzeni kreatywnej w labiryncie wykluczenia dzięki wsparciu programu "miktoGRANTY". Ich uczestnikami byli gospodarze MiserArt czyli osoby będące w procesie wychodzenia z bezdomności oraz młodzież z różnych środowisk, w tym - młodzież z niepełnosprawnościami.

Organizatorką i koordynatorką projektu była Natalia Jerzak, absolwentka Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, laureatka tytułu „Najlepszy Dyplom – Grafika 2015. Uczeń i Jego Promotor" przyznawanego przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, a także laureatka nagrody specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie „Teraz Polska – Promocja i Rozwój" za pracę magisterską pt. „Współczesny druk na tkaninie w Polsce". Specjalizuje się w sitodruku na tekstyliach i projektowaniu wzorów. Kolekcja tkanin drukowanych w jej wzory pt."Polskie Lato" była prezentowana we wrześniu 2017 roku jako element wystawy "Textura. A polish touch." podczas targów London Design Fair. Wzorem Wandy Telakowskiej, pragnie tworzyć sztukę zaangażowaną społecznie, rozumianą nie jako komentowanie rzeczywistości, ale faktyczne angażowanie społeczności w twórcze działania.

Projekt "SitoOgród w MiserArt" komentuje w następujący sposób: "W pierwszym etapie przeszkoliłam "MiserArtowców" z technologii druku sitowego - razem zaprojektowaliśmy wzory, które następnie wydrukowaliśmy na koszulkach i z których stworzyliśmy kompozycje na obrusy. W efekcie uczestnicy nabyli umiejętności, które mogli przekazać dalej, a tym samym wcielić się w role "Mistrzów". Ich "Uczniowie" uczyli się od nich nie tylko jak drukować, ale również jak pracować w grupie oraz jak myśleć niestereotypowo. Naszym największym sukcesem było stworzenie "żywej linii produkcyjnej" - na tyle skuteczny podział ról i obowiązków uczestników projektu, że stali się samodzielni w swoich działaniach. Z czasem ich zaangażowanie zaowocowało przejęciem inicjatywy i - co najważniejsze - odwróceniem uwagi od dzielących ich różnic (wiek, niepełnosprawność, wykluczenie). Istotny stał się wspólny cel i dążenie do jego realizacji. Obydwa "SitoOgrody" zakwitły wystawami podsumowującymi efekty warsztatów (z których jedna odbyła się w samym BWA Awangarda) oraz serią zdjęć i filmem. Sukces projektu umocnił moje poczucie, że to, co robimy, jest dobre, ma sens, przynosi konkretne owoce i jest warte kontynuowania."

    film podsumowujący galę wręczenia nagród
    facebook SitoOgrodników
    relacja z wystąpienia

zamieściła Aleksandra Zaczek-Gbiorczyk 

Pozostałe aktualności