Re-form(a)

 Re-form(a)

- wyjątkowy plener ceramiczny

W dniach 2-13 października w Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbył się plener ceramiczny Re-form(a) orgnizowany przez Koło Naukowe Katedry Ceramiki.
Idea pleneru:

Działamy od nowa! Zarówno sobie, jak i wszystkim zainteresowanym pragniemy przybliżyć twórczość Fabryki Porcelany Stołowej Wałbrzych poprzez wykorzystanie form na nowo w artystycznych realizacjach.

Czy jesteśmy świadomi jako społeczeństwo zanikających, a ważnych niegdyś ośrodków produkcji porcelany stołowej w Polsce? Kunszt z jakim projektowano i wytwarzano ceramikę odszedł w zapomnienie. Próbujemy temu zapobiec i REFROMUJEMY to, co udało się jeszcze odzyskać z tych pięknych miejsc.

Studenci warszawskiej i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmujący się na co dzień ceramiką, w ramach pleneru Re-form(a), zmierzą się z gipsowymi formami niegdyś wykorzystywanymi w Fabryce Porcelany Stołowej Wałbrzych. Z oryginalnej masy porcelanowej, jednej z niewielu pamiątek po Fabryce, stworzą własne koncepcje, odświeżając tym samym pamięć o takich miejscach na ceramicznej mapie Polski.

Gipsowe formy obecnie są przechowywane w Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia to także doskonały przykład nadania nowego życia poprzemysłowym terenom. Niegdyś Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia”, a obecnie Park Wielokulturowy to centrum życia kulturalnego mieszkańców Wałbrzycha.

W działania pragniemy również zaangażować pracujących dawniej w fabrykach modelarzy – ich opowieści mogą być największym skarbem!

Re-forma – do dzieła!

Uczestnicy:

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

1. KAROLINA  RYBIŃSKA   

2. KARINA KUBERSKA        

3. SOPHIE MASLOWSKI     

4. WANDA WOLF                 

5. MARIKA NOWAK

 Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta

1. WIKTORIA BOROWIEC

2. ADAM MAKOWCZENKO

3. WIKTORIA SNELA

4. MICHAŁ PODLEŚNY

5. DOMINIKA PINCZAK

informacja: Małgorzata Maternik

zamieściła: Joanna Opalska-Brzecka

Galeria:

  • Re-forma
  • Re-forma
  • Re-forma
  • Re-forma
Więcej »