Wystawa Szkła „ NEW STORIES”

Wystawa Szkła „ NEW STORIES”

Marzena Krzemińska-Baluch asystent w Katedrze Szkła, została zaproszona do udziału w międzynarodowej wystawie „ NEW STORIES” prezentowanej podczas festiwalu sztuki współczesnej „Victrum Balticum 2017” w Kownie na Litwie.

Otwarcie wystawy odbylo się 4 pazdziernika . Wystawa potrawa do 27 pazdzierniaka 2017.

„ NEW STORIES”/ „ NOWE OPOWIESCI” kolekcja „New Stories” to wystawa artystów podejmujących tematy dotyczących narracji osobowościowych, pamięci społecznej i kulturowej, a także rekreacją pamięci i koncentracji na fikcji lub niejednoznacznej prawdy. Autorzy wystawy przyglądają się najbliższej chwili, jakby z wyimaginowanej przyszłości. Niektórzy autorzy koncentrują się na tym, jak status jednostki jest zakorzeniony w kontekście wirtualnego i technokratycznego światopoglądu, a także kwestionuje kwestię tożsamości. Inni badają właściwości fizyczne światła i szkła jako materiału, a inni wprowadzają pojęcie materialnych wartości niematerialnych lub kodują wspomnienia w fizycznym obiekcie ze szkła.

Prace prezentowane w galerii „Meno Parkas" spotykają się w zamkniętym środowisku i tworzą połączenia między kulturami, krajami i wierzeniami. Zapraszani są widzowie, którzy wpadli w pułapki pamięci, aby nawiązać połączenie między przeszłością a teraźniejszością; rozważać zmieniające się znaczenie historii i przeszłości. Historia działa tu jako ślady przeszłości i dzieła sztuki stają się kontynuacją poprzednich czasów. Artyści szukają, pytają i zastanawiają się nad kwestią reprezentacji prawdy jako wyrazu zbiorowej pamięci, a tym samym starają się zrozumieć własną przeszłość.

Artyści uczestniczący w wystawie „New Stories” prezentują teraźniejszość z perspektywy przeszłości. Przeszłość (przestrzeń, czas i zdarzenie) jest przemyślana jako przyczyna teraźniejszości i konsekwencja przyszłości. Korzystając z różnych środków współczesnej sztuki, artyści biorący udział w wystawie mówią o swoich indywidualnych doświadczeniach i obserwacjach. Niektórzy skupiają się na ustalaniu statusu jednostki w kontekście wirtualnego, technokratycznego światopoglądu i kwestionują problem tożsamości. Inni badają właściwości fizyczne światła i szkła; podnieś pomysł materialnych wartości niematerialnych lub koduje wspomnienia w fizycznym obiekcie ze szkła, jeszcze inni zachęcają do przemyślenia konfliktów społeczno-politycznych na świecie.

Kuratorki: Julija Pociūtė, artystka, Vitrum Balticum 2017 artystyczny dyrektor; Maja Heuer, Dyrektor of Glass Museum Glass Factory, Szwecja.

Artyści : Verena Schatz (Austria), Fredrik Nielsen (Szwecja), Palo Macho and Jana Hojstričova (Slowacja), Patrik Illo (Slowacja), Silvano Rubino (Wlochy), Jens Gussek (Niemcy), Riika Haapasaari (Finlandia), Saman Kalantari (Wlochy), Valmantas Gutauskas (Litwa), Valda Verikaitė (Litwa), Teresa Almeida (Portugalia), Petra Thorgren (Szwecja), Marzena Krzeminska Baluch (Polska), Simone Fezer (Niemcy), Anais Dunn (Francja).

Wiecej informacji na stronie: www.vitrumfestival.com

info: Marzena Krzemińska

zamieściła: Kalina Bańka

Galeria:

Więcej »