ABSOLWENT WROCŁAWSKIEJ ASP WOJCIECH KAROLCZAK JEDNYM Z LAUREATÓW KONKURSU RENAULT

ABSOLWENT WROCŁAWSKIEJ ASP WOJCIECH KAROLCZAK JEDNYM Z LAUREATÓW KONKURSU RENAULT

Wojciech Karolczak zajął drugie miejsce w konkursie RENAULT. PASSION FOR DESIGN & INNOVATION.

Zadaniem było zaprojektowanie wnętrza SUV-a Renault klasy wyższej, następnej generacji Koleosa. W nagrodę laureat otrzyma 5 000 zł oraz Nowe Renault Koleos na tydzień.

Dyrekcję Designu Renault w Paryżu odwiedzi Jakub Fochtman, student architektury na Politechnice Śląskiej, który stworzył zwycięski projekt. Na trzecim miejscu znalazł się Nikodem Drąg, student inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej.

Prace uczestników konkursu oceniało jury w składzie Antoine Genin, Dyrektor Designu Wewnętrznego Grupy Renault oraz Robert Konieczny, Krystian Kowalski, Krystyna Łuczak-Surówka, Lidia Popiel, Wojciech Sierpowski i Wojciech Sokołowski.

Wręczenie nagród odbyło się podczas targów wyposażenia wnętrz Warsaw Home. Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja Renault Home, której główną atrakcją jest samochód koncepcyjny Renault Trezor. Można ją oglądać do 8 października w Ptak Warsaw Expo (hala F, stoisko B1).

Wojciech Karolczak w swoim projekcie zwrócił szczególną uwagę na dobór materiałów, które podkreślają wrażenie ekskluzywności auta oraz stwarzają wrażenie przebywania we wnętrzu mieszkalnym. Ta praca przyniosła mu drugie miejsce oraz nagrody: 5 000 zł i Nowe Renault Koleos na tydzień.

Jakub Fochtman zaprojektował wnętrze auta inspirowane samochodami autonomicznymi oraz ich minimalistyczną estetyką. Za ten projekt jury przyznało mu nagrodę główną: wizytę w Dyrekcji Designu Renault w Paryżu z osobą towarzyszącą oraz Nowe Renault Koleos do testów na okres dwóch tygodni.Trzecie miejsce zajął Nikodem Drąg, dla którego podczas projektowania priorytetem był komfort użytkownika i wykorzystanie nowoczesnych technologii. W nagrodę otrzyma 2 000 zł oraz Nowe Renault Koleos na weekend.

W gronie pięciu finalistów znaleźli się także Patryk Biegalski i Maciej Szostak.

Oprócz nagród pieniężnych oraz jazd testowych Nowym Renault Koleos, laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy. Wręczenie nagród odbyło się podczas targów wyposażenia wnętrz Warsaw Home w Ptak Warsaw Expo.

Renault Home

W ramach projektu RENAULT. PASSION FOR DESIGN & INNOVATION powstała również ekspozycja Renault Home na targach Warsaw Home. Będzie ona dostępna dla odwiedzających w dniach 6-8 października 2017 r. Renault Home to w pełni wyposażony dom, którego integralną częścią jest samochód koncepcyjny Renault Trezor. Auto w trybie jazdy autonomicznej zapewnia dostęp do multimediów i rozrywki nie tylko pasażerom, lecz także kierowcy. W ten sposób może on odpoczywać zupełnie jakby przebywał w domu, którego Trezor jest przedłużeniem.

Partnerami Renault Home są firmy MEBLOO, RAMKO i RUST.

Renault Trezor

Główną atrakcją ekspozycji Renault Home jest samochód koncepcyjny Renault Trezor, który podczas targów Warsaw Home zostanie zaprezentowany w Polsce po raz pierwszy. To dwumiejscowe elektryczne coupé symbolizuje styl przyszłych modeli Renault. Wyróżnia się połączeniem dynamicznego, sportowego charakteru nadwozia z ciepłą stylistyką wnętrza, gdzie dominuje czerwień i szlachetne materiały. Trezor otwiera drogę do ery sportowych samochodów elektrycznych – do setki rozpędza się w czasie poniżej czterech sekund. Auto doceniono w wielu prestiżowych konkursach.

Laureaci oraz ich projekty

Jakub Fochtman – 1. miejsce

Jakub Fochtman pochodzi z Sosnowca i jest studentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Od dziecka interesuje się projektowaniem samochodów, a obecnie chciałby związać z tym swoją przyszłość zawodową. Interesuje się również grafiką i wzornictwem produktowym.

Jego praca konkursowa opiera się ona na pojęciach minimalizmu, intuicyjności i dostępności. Projektant dąży do redukcji elementów mechanicznych, które zastępuje elementami dotykowymi. Według niego rozwiązania zastosowane we wnętrzu samochodu powinny być intuicyjne, co ma ułatwić korzystanie z auta oraz zapewnić przyjemność w trakcie użytkowania.

Inspiracją dla mojego projektu były samochody autonomiczne oraz ich estetyka
– z jednej strony zaczerpnąłem od nich stylistyczny minimalizm, ograniczenie elementów, prostotę, a z drugiej – wykorzystanie dostępnej obecnie technologii, takiej jak rozwiązania dotykowe oraz technologię, która może pojawić się w samochodach w przyszłości – np. rozpoznawanie tęczówki oka
– opowiada Jakub Fochtman.

Wojciech Karolczak – 2. miejsce

Wojciech Karolczak pochodzi z Głogowa. Obronił dyplom na Wydziale Wzornictwa w Pracowni Projektowania Środków Transportu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie, jako freelancer, zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem, ale chętnie skoncentrowałby się wyłącznie na designie środków transportu.

W swojej pracy konkursowej przyjął założenie, że nowa generacja Koleosa to półautonomiczny samochód elektryczny, z czego wynika, że głównym ograniczeniem przy projektowaniu są używana technologia produkcji i przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Według designera przejawia się to w konwencjonalnej architekturze wnętrza. Projektant zastosował materiały i kolorystykę, które mają przybliżać do wrażeń kojarzonych z przestrzenią mieszkalną.

W moim projekcie zależało mi na podkreśleniu ekskluzywności auta poprzez dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych.. Zdecydowałem się na naturalne materiały, ale w nowoczesnych formach. Miały one funkcjonować w kontraście do zastosowanych w samochodzie nowoczesnych rozwiązań technologicznych – opowiada Wojciech Karolczak.

Nikodem Drąg – 3. miejsce

Nikodem Drąg pochodzi z Rzeszowa. Obecnie studiuje inżynierię wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej. Projektowanie samochodów to dla niego jednej strony, potencjalny plan na przyszłość, a z drugiej – hobby.

O swojej pracy konkursowej Nikodem Drąg pisze, że priorytetem był dla niego komfort oraz wrażenia użytkownika wsiadającego do samochodu. Zamiarem młodego designera było zaprojektowanie ciepłego, przyjemnego wnętrza, w którym miło spędza się czas.

Podczas projektowania zwracałem uwagę głównie na komfort i dostępną technologię. Postanowiłem, że z tyłu samochodu zamiast trzech miejsc znajdą się dwa duże i wygodne fotele. Z przodu nie ma żadnych zegarów, jest jedynie duży ekran, który można wykorzystać do przeglądania multimediów np. podczas autonomicznej jazdy lub oczekiwania na coś w samochodzie. Kolory wnętrza zainspirowane były naturalnym środowiskiem samochodu z napędem 4x4 – lasy, błoto czy pustynia – mówi Nikodem Drąg.


info: materiały konkursowe

zamieściła: AZG

Galeria:

Więcej »