"POZA KONTROLĄ" - ANTONINA JOSZCZUK

"POZA KONTROLĄ" - ANTONINA JOSZCZUK

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy "Poza Kontrolą" - Antoniny Joszczuk które odbędzie się 13.07.2017 w czwartek o godzinie 19:00 w Galerii SiC! BWA Wrocław

Wystawa "Poza kontrolą" to próba rozprawienia się z własnymi marzeniami sennymi. Artystka zbierając je, katalogując i zapisując stwarza klucz do poznania własnych pragnień i tłumionych lęków. Prace, którą zobaczymy w galerii SiC! to próba oddaniach tego co pod powiekami w szklanej, migotliwej i kruchej materii. Stworzona ekspozycja przypominać więc będzie scenografię z onirycznego filmu. 

"Poza kontrolą" dotyczy tej sfery naszego życia, która nie podlega nadzorowi. Sny od wieków interesowały ludzkość, starożytni widzieli w nich proroczą siłę, umożliwiały kontakt z bogiem. W kulturze chińskiej wierzono, że podczas snu dusza opuszcza ciało, a nagła pobudka może sprawić, że nigdy do niego nie wróci, a u Indianie Cherokee popularny był pogląd, że mają swoją kontynuację w realnym świecie, dlatego śniący o ukąszeniu węża, tuż po przebudzeniu otrzymywał pomoc. Freud w "Objaśnieniu marzeń sennych" twierdził, że można podejść do śnienia w sposób naukowy i to właśnie z tej książki wywodzi się większość idei psychoanalizy. 

Wystawa to nie tyle forma terapii dla nękanej od dziecka przez koszmary senne artystki, co zadanie projektowe. W zależność od charakteru wizji Antonina szuka dla nich odpowiedniej techniki wykonania. Zapisując i katalogując je od wielu lat, dzieli je na dwa rodzaje – te które można realnie wykonać i te, których obraz pozostanie w głowie. Powstałe prace czasem stają się próbą przekazania osobliwego klimatu snów, a czasem zapamiętane atrybuty, elementy, postacie, są próbą zmierzenia z ich treścią. 

Poza kontrolą 
Antonina Joszczuk 

Wystawa będzie trwała od 13.07 do 26.08 br.

ZAPRASZAMY! 

współpraca kuratorska: Dominika Drozdowska 
identyfikacja wystawy: Kamila Widz
ścieżka dźwiękowa: Jelon

info: mat.prasowe

zamieściła: Kalina Bańka

Galeria:

Więcej »