Jubileuszowa edycja Festiwalu Wysokich Temperatur już 23 czerwca we Wrocławiu!

Jubileuszowa edycja Festiwalu Wysokich Temperatur już 23 czerwca we Wrocławiu!

W tym roku Festiwal odbędzie się pod hasłem W ogniu sztuki i odbędzie się w dniach 23–25.06.2017 na terenie ASP przy ul. Traugutta.

Festiwal organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu,  jest jedyną w Polsce otwartą imprezą artystyczną, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się własną wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”. 

Podczas tegorocznej, wyjątkowej edycji, która odbywa się pod hasłem „W ogniu sztuki”, będzie można uczestniczyć w licznych pokazach, pasjonujących warsztatach oraz interesujących wystawach, w ramach których twórczość swą oraz umiejętności zaprezentują najwybitniejsi artyści z całego świata. 

----------------------- 

SEKCJA: METAL 

----------------------- 

Jak co roku kurator sekcji - Michał Staszczak - zaprezentuje nam spektakularny pokaz odlewania rzeźb z żeliwa z pieca uchylnego, który jest pierwszym tego typu piecem w Europie. Amerykański artysta David Lobdell poprowadzi natomiast wyjątkowy, autorski pokaz odlewania żeliwa w piecu plenerowym, który ze względu na swój widowiskowy charakter jest corocznie jedną z głównych atrakcji Festiwalu. David Lobdell zaprosi również festiwalową publiczność do uczestnictwa w pasjonującym pokazie z wykorzystaniem ognia pt. Piec wiadomości. Intrygującym wydarzeniem będzie także eksperymentalny pokaz wytopu żeliwa w piecu rowerowym "BI/RE-CYCLE”, który napędzany będzie turbiną podłączoną do roweru. Hubert Bujak zaś poprowadzi tradycyjny już pokaz odlewania aluminium przy użyciu pieca plenerowego, a Andy Griffiths, Matthew Tomalin wraz ze studentami z walijskiego Carmarthen School of Art zaprezentują publiczności niezwykle widowiskowy performance z wykorzystaniem płynnego żeliwa. Paweł Czekański wraz ze studentami wykona z żeliwa urodzinowy tort z okazji dziesiątej edycji Festiwalu, co będzie jednym z kulminacyjnych punktów programu głównego. Dla uczestników FWT przygotowane zostały także różnorodne warsztaty, w ramach których będzie można samemu zmierzyć się z metalem - wykonać małe formy rzeźbiarskie zarówno z aluminium, jak i z brązu oraz przyjrzeć się procesowi tworzenia biżuterii. 

---------------------------- 

SEKCJA: CERAMIKA 

---------------------------- 

Również w sekcji ceramicznej nie będzie nudno. W ramach przygotowanych wydarzeń uczestnicy Festiwalu będą mogli prześledzić różnorodne techniki oraz procesy powstawania ceramiki. W tym roku będziemy gościć egipskiego artystę - Mohameda Elabd Ali Khalil, który zaprezentuje nam technikę tworzenia w tzw. paście egipskiej. Ceramikę wypalaną w technice Raku zaprezentuje nam Mirosław Kulla wraz z Kacprem Kuźnickim, a Rytis Konstantinavičius zapozna nas ze starymi, litewskimi metodami wypału i barwienia. Będzie można zajrzeć do pieca wykonanego z pnia drzewa autorstwa Jakuba Biewalda, spróbować chleba z pieca chlebowego oraz zasmakować kuchni plenerowej autorstwa Karoliny Kamińskiej . W trakcie Festiwalu powstaną dziesiątki prac ceramicznych m.in. odlewanych z masy lejnej przez Emilię Krankowską czy toczonych na kole garncarskim pod okiem Leriego Papidze. Jak co roku, odbędzie się również akcja Empty Bowls, konkurs na czarkę, a także

liczne pokazy i warsztaty, w ramach których poznamy tajniki zdobienia ceramiki metodami malarskimi, za pomocą kalki czy stempli czy warsztat inspirowany japońską techniką naprawiania potłuczonej ceramiki za pomocą barwionej laki. W ramach tegorocznego FWT powstanie także piec w kształcie Krasnala autorstwa Michała Podleśnego, a kulminacją będzie odsłonięcie wielkiego pieca w kształcie tortu, który wybudowany zostanie przez Rytisa Konstantinaviciusa z okazji dziesiątej edycji festiwalu. 

---------------------------- 

SEKCJA: SZKŁO 

---------------------------- 

W ramach sekcji Szkło, mistrzowie technik hutniczych: Jiri Pacinek oraz Agah Baris Can Aksakal, po raz pierwszy poprowadzą autorskie pokazy unikalnych metod formowania szkła na gorąco. Martyna Rychlik i Marta Byrdziak – entuzjastki zdobniczych technik hutniczych – przedstawią nam natomiast autorskie eksperymenty z deseniami murrine i techniką roll-up. Z kolei Ryszard Więckowski oraz Katarzyna Pyka zaprezentują nam etapy wykonania witraża klasycznego. Po raz pierwszy Kalina BaŃka z Adamem Włodarczykiem poprowadzą warsztaty, w ramach których uczestnicy przygotują negatywowe dekory, a następnie samodzielnie wykonają obraz ze szkła stapianego. Prezentacjom będą towarzyszyły również wystawy oraz szereg warsztatów - między innymi kreatywne warsztaty upcyklingu pt. Zmierz się ze szkłem czy Glass Garden, na których uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać ogródki w szklanych naczyniach. W czasie tegorocznego Festiwalu poznamy również techniki zdobienia i kształtowania szkła w płomieniach palników gzowych zapoznamy się z fazami projektowania naczynia ze szkła w ramach warsztatu pt. Fast Design, podczas którego uczestnicy pod opieką Beaty Mak-Soboty, spróbują swoich sił jako projektanci szkła. 

Co jeszcze? Dla naszych gości przygotowaliśmy również pokazy audiowizualne, wystawy, konferencję naukową oraz zabawy dla całych rodzin.

#fwt2017 | #fwt | #festiwalwysokichtemperatur

*** 

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu są dla uczestników bezpłatne.  Więcej: www.festiwalwysokichtemperatur.pl 

*** 

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Projekt współfinansowany przez: Miasto Wrocław 


info: K. Wróbel

zamieściła: A. Zaczek-GBiorczyk

Załączniki

Galeria:

Więcej »