Przejdź do treści

Wystawy Zbigniewa Karpińskiego w Muzeum Miejskim we Wrocławiu

Ogłoszenie
Opublikowano 06 cze 2017

Otwarcie wystaw 'Zbigniew Karpiński Niestrudzony analityk obrazu' oraz 'W kręgu Zbigniewa Karpińskiego' już w piątek 9 czerwca o godz. 17:00.

Ekspozycja prezentowana w Muzeum Miejskim Wrocławia, poświęcona twórczości Zbigniewa Karpińskiego, jest naturalną konsekwencją przekazania przez prof. Stanisława R. Kortykę do zbiorów muzealnych depozytu twórczości artysty. Kolekcja ta pozwala na pełne i wyczerpujące przedstawienie różnorodności zarówno technik, jak i tematów podejmowanych przez Karpińskiego. Konkretne motywy potrafił on bowiem opracowywać i analizować poprzez cierpliwe tworzenie licznych szkiców malarskich, monotypii czy rysunków, aby potem przeniesione, w pełni dojrzałe, ukazać je na swoich obrazach. Właśnie ta analiza jest kluczem, jakim możemy się posłużyć odczytując ten przegląd dorobku twórczego Zbigniewa Karpińskiego. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest więc pewna powtarzalność tematów, które podejmował. Oprócz prac przygotowawczych same dzieła malarskie były opracowywane przez niego w kilku lub kilkunastu wersjach kolorystycznych. Szczególnie widać tę cechę na przykładach pejzażu, który był jego ulubionym tematem. Powstawały widoki nie tylko Wrocławia i okolic, ale również Mielnika i Zabuża, gdzie spędzał wakacje, czy Janowca i Sandomierza, w których urządzał swoje prywatne plenery. Oprócz pejzażu, powstawały martwe natury, portrety, akty i sceny rodzajowe. Sztuka artysty zmienia się na przestrzeni czasu, lecz można ją za samym Karpińskim, podzielić na dwa wyróżniające się okresy. Pierwszy, który był wynikiem realizacji jego programu artystycznego zwanego „realizmem wyobrażeniowym", opierający się zdecydowanie na szkicach wykonywanych w plenerze, lecz gdzie kolor nie pochodzi z natury, a z jego wyobraźni. I drugi okres „realizmu bezkompromisowego", kiedy porzucił już rysunek i grafikę, by obrazy malować na podstawie fotografii, które wykonywał na zasadzie „odręcznych notatek". (ANNA KANIA-SAJ)

kuratorki: Anna Kania - Saj, Katarzyna Kurpiewska

Ekspozycji towarzyszy wystawa „W kręgu Zbigniewa Karpińskiego" (do 9 lipca) prezentująca prace jego uczniów. Artysta, choć jak sam mówił nigdy nie uważał się za pedagoga, w 1956 roku przyjął propozycje objęcia pracowni malarstwa i rysunku na macierzystej uczelni. Wkrótce miał już pod swoją dydaktyczną opieką dość liczne grono studentów wszystkich ówczesnych specjalności. Wychodziły z tej dyplomującej pracowni coraz liczniejsze grupy malarzy. Już w latach 60. stała się ona wśród studentów bardzo popularna.

„W idei programowej pracowni prof. Karpińskiego, niezależnie od czasu studiów, była pełna swoboda poszukiwań i realizacji najbardziej skrajnych postaw. Poza jedną zasadą, że autentyczność i ta, może trudna do rozpoznania, ale jakoś wyczuwalna prawda artystycznej wypowiedzi, decydowała i wciąż rozstrzyga wszelkie, nie tylko programowe, spory." Prof. Stanisław R. Kortyka

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace: Tadeusza Prawdzica – Brzeskiego, Waldemara Graczyka, Wojciecha Kapelańskiego, Jerzego Kapłańskiego, Stanisława R. Kortyki, Jerzego Kosałki, Pawła Lewandowskiego – Palle, Marka Mirowskiego, Nicole Naskow, Krzysztofa Skarbka, Bogusława Story, Lecha Twardowskiego, Urszuli Wilk, Jacka Wojciechowskiego, Mariana Wołczuka, Tomasza Zawadzkiego, Henryka Zimaka

Zbigniew Karpiński (1920 – 1996), żołnierz AK, aresztowany przez NKWD i wywieziony do sowieckiego łagru (1945), po ucieczce osiedlił się we Wrocławiu. Wybitny malarz, grafik, znakomity rysownik. Kształcił się w pracowniach Eugeniusza Gepperta, Leona Dołżyckiego i Emila Krchy, następnie pedagog PWSSP we Wrocławiu. Uczestnik „Arsenału" (1955), stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, uczestnik i laureat Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie. Aktywnie uczestniczył m.in. w cyklach dolnośląskich Wystaw Okręgowych, prezentacjach Plastyki Ziem Nadodrzańskich oraz wystawach rysunku i grafiki, pozostając niezależnym od związków instytucjonalnych. Kolorysta, ekspresjonista, twórca oryginalnej koncepcji „realizmu bezkompromisowego".

Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35
50-077 Wrocław
tel. 71 391 69 40 (41)
wystawy czynne
wtorek – sobota 10.00–17.00
niedziela - 10. 00–18.00


zamieściła AZG

Pozostałe aktualności