UNIWERSUM wystawa Agaty Gertchen i Joanny Leszczyńskiej

UNIWERSUM wystawa Agaty Gertchen i Joanny Leszczyńskiej

Serdecznie zapraszamy na wystawę Agaty Gertchen i Joanny Leszczyńskiej UNIWERSUM w Centrum Grafiki i Rysunku im. T. Kulisiewicza w Kaliszu.

Serdecznie zapraszamy na wystawę Agaty Gertchen i Joanny Leszczyńskiej UNIWERSUM w Centrum Grafiki i Rysunku im. T. Kulisiewicza w Kaliszu.

UNIWERSUM 
Agata Gertchen
Joanna Leszczyńska

Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza
ul. Kolegialna 4, Kalisz

czas trwania wystawy: 26.04-18.06.2017
wernisaż: 26 kwietnia, godz.17.00

UNIWERSUM to tytuł wystawy z okazji trzydziestej rocznicy założenia Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza, na której swoją twórczość zaprezentują Joanna Leszczyńska i Agata Gertchen ̶ laureatki nagród z 2014 i 2015 roku. Tytuł wystawy można odczytywać na kilku poziomach interpretacji. W pewnym stopniu może on określać dorobek i całokształt działalności Fundacji, tym samym podkreślając jej jubileuszowy charakter. Może także defniować współczesną grafkę artystyczną oraz podkreślać wielkoformatowe tendencje w tej dziedzinie sztuki. Jednak najtrafniej wprowadza nas we wszechświaty samych autorek wystawy, które tworzą kosmiczne krajobrazy opierające się na ludzkiej kondycji i codzienności.

Joanna Leszczyńska swoją twórczością szuka sposobu na zestawienie naszego istnienia z ogromną przestrzenią jaką jest Wszechświat. Jej fascynacja możliwościami ludzkiego umysłu łączy się z pokorą wobec otaczającej nas rzeczywistości. Artystka tworzy autorskie wykresy i rysunki architektoniczne, które przeplatają się z wizerunkami człowieka i liczbami. Wykorzystując sprzeczności świata przetwarza swoje myśli i doświadczenia w obrazy bazujące na systemie opozycji binarnych. Łączy ze sobą ciężar z lekkością, statykę z ruchem i światło z cieniem. Jej wielkoformatowe serigrafe wydają się być badaniami nad ulotnością kondycji ludzkiej w skali kosmosu.

Wszechświatem Agaty Gertchen jest codzienność. Artystka nie daje się zwieść zwyczajności, która jest według niej wyłącznie pozorem. Złudzeniem jest, iż rzeczy leżące obok dobrze znamy. Wielkoformatowe wyobrażenia to nic więcej jak kosmos odnaleziony w najprostszych przedmiotach, których używamy każdego dnia. Funkcja oraz banalność przedmiotu zmusza ją do refeksji i odnalezienia w nim zupełnie innego wymiaru czy sensu. W rezultacie obrazy imitują pejzaż, kosmos, lub po prostu niezwykłą przestrzeń. Prace prezentowane na wystawie są pomniejszoną wersją monumentalnych linorytów pochodzących z cyklu Unbridled (tłumaczenie Nieokiełznana).

Zestawienie tych dwóch postaw daje nam uniwersum całego istnienia. Joanna Leszczyńska poprzez swoje prace zadaje pytania o sens i świadomość bytu. Te metafzyczne rozważania są zestawione z uwagą Agaty Gertchen na codzienną krzątaninę i na to, co namacalne i prawdziwe. Obie artystki tworzą światy, które się w pewnym stopniu dopełniają ̶ u jednej są to autorskie wykresy przestrzeni, w której żyjemy w pojęciu globalnym, a u drugiej makrokosmos naszej codzienności.

tekst: Agata Gertchen

zamieścił: P. Puzio

Galeria:

Więcej »