Pliva&Łabiński - wystawa szkła

Pliva&Łabiński - wystawa szkła

W Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie odbywa się druga edycja wystawy Pliva&Łabiński, która zaprezentowana jest tam w ramach obchodów 70-lecia naszej akademii.

15 grudnia odbył się wernisaż wystawy "Pliva & Łabiński", która prezentowana będzie w CDS do końca lutego 2017.

"Oldrich Pliva i Mariusz Łabiński należą do grupy spotykającej się od 2008 roku w ramach międzynarodowych sympozjów szklarskich Ekoglass. Obaj nie tylko tworzą szkło artystyczne, ale również mają doświadczenie w innych dziedzinach sztuk plastycznych, a ponadto są pracownikami szkół wyższych - Oldřich Plíva - Uniwersytetu Technicznego w Libercu, oddział w Jabloncu, Mariusz Łabiński - Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, obaj w katedrach specjalizujących się w designie szkła. Każdy ma w dorobku wiele wystaw krajowych i zagranicznych, a ich dzieła zdobią muzea i galerie na całym świecie.

Choć preferują inne typy szkła, Plíva - topione, Łabiński – hutnicze, ich prace łączy wspólny obu nurt minimalizmu, rozumiany i praktykowany jednak odmiennie. U artysty z Czech będzie to geometryczna stylizacja i skromna gama kolorystyczna, u Polaka jasno zdefiniowany kontur, kameralność obiektów, kontrastowość barw.
Silna indywidualność artystyczna, pasja i potencjał twórczy, biegłość techniczna odzwierciedlające się w prezentowanych na wystawie obiektach tworzą wyjątkowy klimat ekspozycji. To doskonała okazja do bliższego zapoznania się z istotnym fragmentem dorobku współczesnego światowego szkła artystycznego."

więcej informacji: http://www.miastoszkla.pl/pl/wydarzenia/wystawa_pliva_&_%C5%82abinski_otwarta

info / foto: Mariusz Łabiński

zamieściła: Kalina Bańka

Galeria:

Więcej »