Przejdź do treści

"TANGO"

Ogłoszenie
Opublikowano 13 lis 2016

Wystawa malarstwa absolwentek Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Sztuk Pięknych i Projektowania w Kluż-Napoka, pod kierunkiem prof. Ioana Sbârciu.

Galeria ZA SZKŁEM, ASP we Wrocławiu
Otwarcie wystawy i wernisaż: 17.11.2016, godz. 16.00


***


Universytet Sztuk Pięknych i Projectowania w Kluż-Napoka, Wydział Malarstwa


Ioan Sbârciu, Ioana Olăhuţ, Anca Bodea, Ioana Popa, Olimpia Bera, Anca Badea, Ioana Iacob, Oana Năstăsache, Alexandra Ioana Şerban, Andrea Tivadar, Roxana Ajder


Pomysł na zorganizowanie wystawy malarstwa współczesnego reprezentatywnej grupy młodych artystek znanych lokalnie, jak również na arenie międzynarodowej – absolwentek Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Sztuk Pięknych i Projektowania w Kluż-Napoka, pod kierunkiem prof. Ioana Sbârciu, ma na celu promowanie, tych twórców, którzy pełnią kluczową rolę w środowisku kulturalnym i artystycznym Klużu. Osoba profesora Ioana Sbârciu wiąże tą grupę artystów poprzez widoczny jego pływ na kształtowanie się ich odrębności i umiejętności w okresie studiów.


W zależności od preferencji artystycznych i tematycznych, malarstwo prezentowane na tej wystawie, plasuje się pomiędzy nurtem figuratywnym promowanym przez Szkołę Malarstwa w Kluż (przykładowo: Anca Bodea, Ioana Olăhuţ, Ioana Iacob) i nurtem abstrakcyjnym profesora Ioan Sbârciu (widocznym w pracach: Oany Năstăsache, Andrei Tivadar i Alexandry Ioany Şerban). Jednakże wspólnym ich mianownikiem, jest wpływ osobowości artystycznej profesora Ioana Sbârciu na ich twórczość naróżnych etapach rozwoju zawodowego i artystycznego. W pracach profesora Ioana Sbârciu przewija się szereg nurtujących współczesne społeczeństwa wątpliwości co do indywidualnej i społecznej tożsamości jednostki. W jego pracach artysta ma ostateczną wolności wypowiedzi. Krajobrazy, tworząc wyimaginowany świat nagranicy między sztuką figuratywną, a abstrakcyjną, zmitologicznymi scenami i symboliką, rzadko spotykaną w obecnych czasach, nadają siłę, zmysłowości i energię, przydając tajemniczości prezentowanym pracom.


Doświadczenie profesora Ioana Sbârciu, jego autorytet i autentyczność wypowiedzi, potęgowane są przez młodość, żywiołowość i energię młodych artystek reprezentujących Szkołę Malarską w Klużu. Profesor Ioan Sbârciu, kiedyś „okręt flagowy" Grupy Sześciu (artystów, którzy odnieśli wielki sukces w latach 90-tych XX wieku; przedstawiciele Grupy stali się znanymi i cenionymi twórcami w skali międzynarodowej), znowu ma odwagę realizować swoją wizję i przyłączyć się do wyjątkowej grupy artystek, promujących nowy rodzaj energicznego malarstwa, przydając mu wartości i współtworząc jego nowy artystyczny sukces.


Projekt „TANGO" prezentowany w ramach cyklu Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury, pozwoli zapoznać się polskiej publiczności z twórczością młodych i bardzo młodych malarek reprezentujących Szkołę Malarstwa z Klużu, których prace są jednak dobrze zakotwiczone i promowane w europejskiej, a nie tylko w lokalnej, przestrzeni kulturalnej, podążając za aktualnymi trendami w sztuce współczesnej. Projekt „TANGO" odzwierciedla wkład młodych artystek z Klużu we włączaniu rumuńskiej sztuki współczesnej do obrotu międzynarodowego. Kontekst, w którym młode rumuńskie artystki, jak w prezentowanym w projekcie, pracują i tworzą, jest dobrze zintegrowany z trendami występującymi w zachodniej sztuki współczesnej. Ta synchronizacja spowoduje przeniesienie zachodniego kapitału kulturowego, artystycznego i intelektualnego, do społeczności, do której należą i, w której ramach przebiega ich proces twórczy.


Zawodowa działalność artysty musi być promowanaw profesjonalnym środowisku, które przydaje wartości wydarzeniu. Wystawa prezentowana jest w ramach cyklu ekspozycji Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury, co pozwala na prezentację ich artystycznego dorobku szerokiej publiczności. Wystawa ta przedstawia zatem nie tylko artystów, galerie i Akademię, lecz również podkreśla tendencję polskich organizatorów do wspierania i promowania malarstwa, a także do utrzymywania wielorakich relacji między różnymi pokoleniami artystów z Rumunii i z Polski. Szkoła Malarstwa z Klużu cieszy się międzynarodowym uznaniem i stała się punktem odniesienia w świecie artystycznym. Prawda jest, iż szerszy rozgłos w ostatnich latach uzyskał „męski punkt widzenia" widoczny w pracach artystów Szkoły Malarstwa z Kluż. Tym istotniejsze jest, jak uważamy, aby proponowany projekt pomógł w prezentacji i wspierał promocję twórczości żeńskiej części artystów Szkoły Malarstwa z Klużu. Artystki prezentujące swe prace w ramach wystawy, są dobrze znane w malarskim środowisku akademickim Klużu, lecz mniej znane publiczności międzynarodowej. Wystawa ta ma więc na celu skok jakościowy, w rozpowszechnianiu ich twórczości na arenie międzynarodowej.


informacja: Marta Borgosz, materiały prasowe

Pozostałe aktualności