Spotkajmy się- Wrocław’2016 / Let’s meet- Wrocław’2016 FOTORELACJA

Spotkajmy się- Wrocław’2016 / Let’s meet- Wrocław’2016 FOTORELACJA

Międzynarodowy Mural Ceramiczny w obszarze miasta Wrocławia

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wrocławia na uroczyste odsłonięcie muralu!

10 listopada 2016 r.

o godz. 12:00

miejsce: ściana Przejścia Słodowego
pod ul. Piotra Skargi (pl. Dominikański)

___________________________________________________

Idea  ceramicznego muralu dla miasta Wrocławia narodziła się w marcu 2014 roku. Katarzyna Koczyńska- Kielan i Joanna Teper-  wykładowczynie w Katedrze Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta pragnęły w ten oryginalny sposób upamiętnić przyznanie miastu Wrocław zaszczytnego tytułu Europejska Stolica Kultury 2016 roku.

Tym oryginalnym przedsięwzięciem artystycznym nawiązały do wielowiekowej tradycji rzemiosła i sztuki ceramiki Dolnego Śląska, równocześnie akcentując  unikatowość wrocławskiej Akademii, jako jedynej w Polsce posiadającej Wydział Ceramiki i Szkła kształcący od siedemdziesięciu lat kolejne pokolenia polskich artystów ceramików i projektantów ceramiki użytkowej. 

Do wspólnej realizacji wielkoformatowego muralu kuratorki zaprosiły artystów ceramików z całego świata. 

Wśród osób, które odpowiedziały na ich zaproszenie, znajdują się wykładowcy i studenci uczelni artystycznych współpracujących z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, twórcy ze znanych manufaktur i pracowni ceramicznych oraz wybitni, indywidualni  artyści ceramiki. Wszyscy oni wykonali ręcznie, na potrzeby projektu, unikatowe kafle o wymiarach 25 x 25 cm. Są one ich artystyczną wizytówką, którą prezentują charakterystyczne dla siebie obszary ceramicznej ekspresji, czasem luźno interpretującą temat spotkania w kontekście społecznym i kulturowym. 

Katarzyna Koczyńska- Kielan i Joanna Teper zaprojektowały artystyczną formę ściennego muralu, łączącego w jedną kompozycję przekazane przez artystów, nieodpłatnie w darze, kafle z wykonanymi przez pracowników wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych elementami ceramicznej ramy, jak i modułami ze zwrotami powitań w 15 językach świata. 

Zaproponowana przez artystki formuła umożliwiła zakomponowanie nadesłanych z całego świata kafli w jedną spójną całość z centralną częścią kompozycji – panelem z napisem upamiętniającym przyznanie w 2016 roku Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. 

Międzynarodowy Mural Ceramiczny Spotkajmy się  - Wrocław’2016 – jest projektem artystycznym, na który odpowiedziało 262 Uczestników z 34 krajów, nawet tak odległych, jak: Japonia, Meksyk, Iran, Brazylia, Korea czy Chiny. Wśród zaproszonych artystów oprócz indywidualnych twórców znaleźli się wykładowcy i grupy studenckie z 44 wyższych uczelni,  w tym z 8 polskich oraz 36 uczelni ze świata, na których znajduje się kierunek ceramika. 

Mural, który powstał we Wrocławiu jest największym ceramicznym muralem w przestrzeni  miejskiej powojennej Polski. 

Jego wymiary to 18,20 m długości i 2,14 m wysokości. Obszar, który pokrywają kafle to 39 m2. Dzięki oryginalnej idei, oprócz walorów estetycznych, ma ogromne znaczenie edukacyjne – jako realizacja w tworzywie ceramicznym pozwala  odbiorcom poznać różnorodne metody kształtowania ceramiki oraz techniki jej zdobienia, zarówno te popularne, jak i unikatowe, charakterystyczne dla określonego regionu świata. 

Międzynarodowy  Mural Ceramiczny Spotkajmy się - Wrocław’2016, zrealizowany przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, to kompozycja, która połączyła różne narodowości, kultury, postawy artystyczne, symbole i znaczenia w jedną uniwersalną całość prezentującą bogactwo i różnorodność ceramicznych tradycji.

Wrocław zyskał niebanalną, kolorową wizytówkę ceramiki - jednej z najbardziej oryginalnych formy sztuki użytkowej i artystycznej,  obecnej nieprzerwanie od wieków w naszym regionie,  dziś równie godnie kontynuowanej. 


kuratorki: Katarzyna Koczyńska- Kielan i Joanna Teper

___________________________________________________

ORGANIZATORZY:

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Wydział Ceramiki i Szkła

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016


PATRONAT HONOROWY:

Prezydent Miasta Wrocławia


WSPÓŁORGANIZATORZY:

Narodowe Forum Muzyki

Biuro Festiwalowe IMPART 2016


PARTNER STRATEGICZNY:

KGHM 


PARTNER SZTUK WIZUALNYCH:

Credit Suisse


PATRONI MEDIALNI:

Radio Trójka

Gazeta Wyborcza

Co Jest Grane

Wyborcza.pl

TVP Kultura

TVP Wrocław

Akademickie Radio Luz

___________________________________________________

Zapraszamy do śledzenia historii powstania muralu na Facebooku

___________________________________________________ 

oprawa graficzna: Łukasz Rachwalak

foto: Alek Figura 

zamieściło: Biuro Promocji

Załączniki

Galeria:

Więcej »