CZESŁAW ZUBER w Galerii NEON fotorelacja

CZESŁAW ZUBER w Galerii NEON fotorelacja

Doctor Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Polska szczyci się długą tradycją szklarstwa. Bardzo duży wpływ na rozwój współczesnego szklarstwa miały uczelnie artystyczne i wykładający na nich profesorowie. Palma pierwszeństwa należy się Stanisławowi Dawskiemu i stworzonemu przez niego Wydziałowi Szkła przy wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydział, w oparciu o długoletnie, jeszcze przedwojenne, tradycje przeniesione do Wrocławia przez profesorów warszawskiej i krakowskiej Akademii oraz znajdujące się na Dolnym Śląsku zakłady ceramiczne i huty szkła, Katedra Ceramiki i Katedra Szkła, przygotowuje studentów do samodzielnej pracy projektantów. Cała 70- letnia działalność Akademii wywodzi się właśnie z Wydziału Ceramiki i Szkła- to z niego wyewoluowały kolejne specjalizacje, które w na przestrzeni lat stawały się osobnymi Katedrami i Wydziałami ASP. Wydział wykształcił takie gwiazdy powojennego dizajnu, jak Barbara Urbańska-Miszczak, Henryk Wilkowski, Zbigniew Horbowy, czy Czesław Zuber, któremu 10 października ASP nada zaszczytny tytuł Doctor Honoris Causa.

Zuber do Wrocławia trafił w 1966 roku i tu rozpoczął swoje studia, ukończone w 1974. Już jako student wyróżniał się wszechstronnymi zainteresowaniami szukając różnorakich środków ekspresji zarówno w obszarze sztuk plastycznych, jak i w działaniach teatralnych. Interesującym wydaje się fakt, że zainteresowania Zubera odzwierciedlają tak charakterystyczne dla Wrocławia specjalności jak: szkło, pantomima czy eksperyment teatralny będący istotą działań teatru “Laboratorium” Jerzego Grotowskiego. Nie obce były mu także ruchy wolnościowe, oparte na idei absurdu typowej dla działań “Pomarańczowej Alternatywy” wraz z jej duchowym przywódcą- legendarnym “Majorem”- Waldemarem Frydrychem.

Podążając za duchem wolności, Czesław Zuber wyemigrował do Francji w 1982 roku i osiadł w kolebce sztuki europejskiej, w Paryżu. Był to punkt zwrotny w jego karierze artystycznej. Zetknąwszy się z dominującym wówczas w sztuce, a zwłaszcza w malarstwie, neoekspresjonizmem, mającym najbardziej dobitny wyraz w twórczości artystów niemieckiej grupy “Nowi Dzicy”, jako wrażliwy młody artysta, nie mógł nie zareagować. Ta zbrutalizowana stylistyka i szalone kakofoniczne zestawienia kolorystyczne znalazły swój oddźwięk w jego szklanych rzeźbach. Odtąd obiekty Czesława Zubera oczarowują swoją wielobarwnością, intensywną ekspresją łupanych młotem wielkoformatowych szklanych brył. Są one przesycone silnym wyrazem, a zarazem pełne subtelnej refleksji nad kondycją świata i człowieka. Można odnaleźć je we wszystkich ważnych dla sztuki szkła światowych kolekcjach. 

Nadanie tytułu Doctora Honoris Causa Czesławowi Zuberowi będzie mieć miejsce podczas Uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2016/2017 Uczelni Artystycznych Wrocławia.


miejsce: Oratorium Marianum, Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Uniwersytecki 1

termin: 10 padziernika 2016, godz. 11:00

Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa prac Czesława Zubera. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć niezwykłe dzieła mistrza polskiego szkła. 

miejsce: Otwarcie wystawy 10.10.2016 o godz. 17:00 / Galeria Neon, ul. Traugutta 21

czas trwania wystawy: 10.10- 30.10.2016

__________________________________

Informacja: Biuro Promocji

foto: Alek Figura

Galeria:

Więcej »