Przejdź do treści

CZESŁAW ZUBER w Galerii NEON fotorelacja

Ogłoszenie
Opublikowano 16 wrz 2016

Doctor Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Polska szczyci się długą tradycją szklarstwa. Bardzo duży wpływ na rozwój współczesnego szklarstwa miały uczelnie artystyczne i wykładający na nich profesorowie. Palma pierwszeństwa należy się Stanisławowi Dawskiemu i stworzonemu przez niego Wydziałowi Szkła przy wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydział, w oparciu o długoletnie, jeszcze przedwojenne, tradycje przeniesione do Wrocławia przez profesorów warszawskiej i krakowskiej Akademii oraz znajdujące się na Dolnym Śląsku zakłady ceramiczne i huty szkła, Katedra Ceramiki i Katedra Szkła, przygotowuje studentów do samodzielnej pracy projektantów. Cała 70- letnia działalność Akademii wywodzi się właśnie z Wydziału Ceramiki i Szkła- to z niego wyewoluowały kolejne specjalizacje, które w na przestrzeni lat stawały się osobnymi Katedrami i Wydziałami ASP. Wydział wykształcił takie gwiazdy powojennego dizajnu, jak Barbara Urbańska-Miszczak, Henryk Wilkowski, Zbigniew Horbowy, czy Czesław Zuber, któremu 10 października ASP nada zaszczytny tytuł Doctor Honoris Causa.

Zuber do Wrocławia trafił w 1966 roku i tu rozpoczął swoje studia, ukończone w 1974. Już jako student wyróżniał się wszechstronnymi zainteresowaniami szukając różnorakich środków ekspresji zarówno w obszarze sztuk plastycznych, jak i w działaniach teatralnych. Interesującym wydaje się fakt, że zainteresowania Zubera odzwierciedlają tak charakterystyczne dla Wrocławia specjalności jak: szkło, pantomima czy eksperyment teatralny będący istotą działań teatru "Laboratorium" Jerzego Grotowskiego. Nie obce były mu także ruchy wolnościowe, oparte na idei absurdu typowej dla działań "Pomarańczowej Alternatywy" wraz z jej duchowym przywódcą- legendarnym "Majorem"- Waldemarem Frydrychem.

Podążając za duchem wolności, Czesław Zuber wyemigrował do Francji w 1982 roku i osiadł w kolebce sztuki europejskiej, w Paryżu. Był to punkt zwrotny w jego karierze artystycznej. Zetknąwszy się z dominującym wówczas w sztuce, a zwłaszcza w malarstwie, neoekspresjonizmem, mającym najbardziej dobitny wyraz w twórczości artystów niemieckiej grupy "Nowi Dzicy", jako wrażliwy młody artysta, nie mógł nie zareagować. Ta zbrutalizowana stylistyka i szalone kakofoniczne zestawienia kolorystyczne znalazły swój oddźwięk w jego szklanych rzeźbach. Odtąd obiekty Czesława Zubera oczarowują swoją wielobarwnością, intensywną ekspresją łupanych młotem wielkoformatowych szklanych brył. Są one przesycone silnym wyrazem, a zarazem pełne subtelnej refleksji nad kondycją świata i człowieka. Można odnaleźć je we wszystkich ważnych dla sztuki szkła światowych kolekcjach. 

Nadanie tytułu Doctora Honoris Causa Czesławowi Zuberowi będzie mieć miejsce podczas Uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2016/2017 Uczelni Artystycznych Wrocławia.


miejsce: Oratorium Marianum, Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Uniwersytecki 1

termin: 10 padziernika 2016, godz. 11:00

Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa prac Czesława Zubera. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć niezwykłe dzieła mistrza polskiego szkła. 

miejsce: Otwarcie wystawy 10.10.2016 o godz. 17:00 / Galeria Neon, ul. Traugutta 21

czas trwania wystawy: 10.10- 30.10.2016

__________________________________

Informacja: Biuro Promocji

foto: Alek Figura

Pozostałe aktualności