YOUNG – JAE LEE

YOUNG – JAE LEE

Doktor sztuk pięknych honoris causa ASP we Wrocławiu.

Zapraszamy do odwiedzenia wystaw prezentujących dorobek nowego Doktora Honorowego akademii.

4 kwietnia br. w przepięknym wnętrzu Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego nasza akademia w osobie Rektora Prof. Piotra Kielana, przyznała koreańskiej artystce Young-Jae Lee zaszczytny akademicki tytuł Doktora Honoris Causa. Promotorem w postępowaniu o nadanie tytułu była dr hab. Katarzyna Koczyńska- Kielan, profesor Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu.

Wydarzenie wraz z uświetniającymi je wystawami zostały objęte honorowymi patronatami Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei.

Otwarte z tej okazji wystawy we Wrocławiu i w Krakowie mają na celu przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców i krytyków sztuki, dorobku tej wybitnej koreańskiej artystki – ceramika, jak i jej związków z wrocławską ceramiką.

http://www.kwm-1924.de/3_0_young_jae_lee.html

W GALERII NEON akademii w Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności. na wystawie Keramische Werkstatt Margaretenhöhe - Young-Jae Lee prezentowany jest dorobek projektowy dostojnej Doktorantki. Prezentacja obejmuje pełen asortyment naczyń. Cechuje je funkcjonalność, prostota kształtów, konsekwentność w ich budowie, wreszcie fakt, że są wykonane rzemieślniczo, techniką garncarską. Ograniczona do sześciu barw kolorystyka, uniwersalność oraz zróżnicowanie pojemności umożliwiają indywidualne komponowanie zestawów. Każdy element wykonany jednostkowo na kole garncarskim zachowuje najwyższej klasy jakość, niezmiennie od 30 lat.

Wystawa czynna do 28 kwietnia.

Kolejna, lapidarnie nazwana, wystawa: Young-Jae Lee – Naczynia, otwarta w wrocławskim Muzeum Architektury czynna do 8 maja br., ukazuje wyjątkowość i oryginalność twórczości jej autorki, która całe dzieło swojego życia skoncentrowała na formie naczyniowej. Charakterystyczne dla niej formy cechuje szlachetna surowość i dążenie do doskonałości, przy równoczesnej zgodzie na indywidualizm każdej z nich. Prezentowana kolekcja 21 wazonów o kształcie wrzeciona nazywanych „ Spindelvase” została przez autorkę wykreowana na kole garncarskim, a każdy z nich skonstruowany z połączenia dwóch mis. W tej realizacji Lee sięga do tradycyjnej formy naczyniowej dawnej Korei, tym spojrzeniem wstecz, artystka prezentuje swój stosunek do ceramiki, w której poszukiwanie idealnej harmonii oraz zbliżenia do ideału piękna w formie i kolorze, stało się główną ideą. 

Przedstawione formy wazonów, efekt koncentracji nad jednym rodzajem naczynia, nie są monotonnymi repetycjami kształtu, ale konsekwentnym budowaniem pełnych napięcia i zróżnicowanych wariacji na temat. Ustawione w Sali Romańskiej muzeum tworzą instalację wchodząca w dyskurs z przestrzenią i budującą nowe znaczenia. 

Jest to cecha charakterystyczna dla postawy artystycznej tej wybitej Koreanki. 

W wyrafinowany, oszczędny w środki plastyczne sposób Young-Jae Lee, jak żaden inny artysta, konfrontuje w swojej twórczości tradycję koreańskiego garncarstwa z zachodnimi nurtami sztuki XX i XXI wieku. W jej dziele spotykają się filozofia, tradycja oraz współczesność wschodu i zachodu. 

Z niespotykaną koncentracją i dyscypliną Lee przez lata multiplikuje naczynia tj. czarki, misy, wazony – zdawałoby się formy utylitarne – które w Jej twórczym działaniu, zyskują kontemplacyjny charakter oraz siłę rzeźb jak i indywidualność unikatowych obiektów. 

Potwierdza to kolejna , trzecia z cyklu otwartych wystaw , długo oczekiwana prezentacja artystki w Krakowie w  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha , w Galeria Europa – Daleki Wschód, zatytułowana Young-Jae Lee -  Misy/ Bowls czynna do 14 sierpnia 2016.

Instalacja prezentuje otwarty układ 490 czarek  i 49 mis.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przygotowała:

dr hab. Katarzyna Koczyńska-Kielan, prof. ASP,

Promotor przewodu honorowego doktoratu Young-Jae Lee,

kurator wystaw: KERAMISCHE WERKSTATT MARGARETENHÖHE - YOUNG-JAE LEE w Galerii Neon w CSU.CI.ASP Wrocław; PRACOWNIA KOŁA GARNCARSKIEGO w CSU.CI.ASP Wrocław; YOUNG-JAE LEE – NACZYNIA w Muzeum Architektury we Wrocławiu; 

współkurator YOUNG-JAE LEE -  MISY/ BOWLS w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Galeria:

  • Doctor Honoris Causa Yong Jae Lee
  • uroczysta promocja, od lewej: promotor- prof ndzw Katarzyna Koczyńska- Kielan, Doctor Honoris Causa Yong Jae Lee, Dziekan Wydziału CiSz prof Małgorzata Dajewska, Rektor prof Piotr Kielan
  • wystawa w Galerii Neon
  • wystawa w Galerii Neon, Doctor Honoris Causa Yong Jae Lee
Więcej »