Ryszard Horowitz

Doktorat honoris causa - Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Podczas uroczystości inaugurujących Rok Akademicki 2012/2013 w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Piotr Kielan nadał znamienitemu artyście Ryszardowi Horowitzowi tytuł Doktora Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

Po laudacji wygłoszonej przez promotora przewodu Urszulę Smazę-Gralak, doktor honoris causa Ryszard Horowitz wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany "Ja i doktorat honoris causa".

Uroczystość nadania doktoratu wzbogaciły dwie wystawy prac Ryszarda Horowitza, z których jedna odbyła się w nietypowej, surowej scenerii niewykończonego wieżowca Sky Tower. Wystawa zatytułowana Horowitz RAW - stan surowy prezentowała ulubione prace artysty, stanowiące przekrój jego twórczości.

Druga z wystaw zatytułowana "Horowitz Classic", którą możemy oglądać w Muzeum Miejskim Wrocławia w Starym Ratuszu, prezentuje 25 najbardziej znanych na całym świecie zdjęć artysty. Wystawę można oglądać od 10.10.2012 do 18.11.2012r.

Po emocjach związanych z uroczystościami nadania doktoratu, Ryszard Horowitz spotkał się ze studentami dla których ponownie wygłosił swój wykład inauguracyjny. Spotkanie odbyło się 9 października 2012r. w sali audytoryjnej Centrum Sztuk Użytkowych, Centrum Innowacyjności, w nowo oddanym budynku Akademii Sztuk Pięknych im. Gepperta przy ul. Traugutta 19/21.

Ryszard Horowitz urodził się w Krakowie 5 maja 1939 roku. Cztery miesiące później Polska znalazła się pod okupacją Niemiec hitlerowskich, a cała rodzina została aresztowana i była przetrzymywana w kilku obozach koncentracyjnych. Cudem przetrwała, po zakończeniu wojny osiedliła się ponownie w Krakowie, jako jedna z niewielu rodzin żydowskich. Ryszard Horowitz należy do najmłodszych ocalałych z Auschwitz.

Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, następnie studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w rodzinnym mieście. W roku 1956, w czasie krótkiej politycznej i kulturalnej odwilży w Polsce, kiedy rząd subsydiowal nowatorskie, oryginalne formy artystyczne, Kraków nagle stał się ośrodkiem awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i filmu. Horowitz, mając w tedy siedemnaście lat, w pełni korzystał z tego ożywienia i w konsekwencji zafascynowała go fotografia amerykańska.

W roku 1959 zrealizował swoje marzenie, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i został studentem słynnego nowojorskiego Pratt Institute. W czasie studiów uzyskał stypendium u Aleksa Brodovitcha, wówczas jednej z najbardziej wpływowych postaci w kręgach grafiki wydawniczej i fotografii. Po ukończeniu edukacji w Pratt Institute w 1963 roku, pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych oraz jako dyrektor artystyczny Grey Advertising, jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku.

W listopadzie 1967 roku otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do chwili obecnej. Fotografia stała się jego życiową pasją i podstawą kariery zawodowej. Przez następne czterdzieści pięć lat jego prace były wystawiane, publikowane i trafiały do zbiorów na całym świecie. Ryszard Horowitz otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody i tytuły przyznawane fotografom. Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym.

________________________________
foto: Alek Figura, Czesław Chwiszczuk
zamieścił: Paweł Bielawny

Galeria:

  • Nadanie doktoratu honoris causa Ryszardowi Horowitzowi / foto: Alek Figura
  • Nadanie doktoratu honoris causa Ryszardowi Horowitzowi / foto: Alek Figura
  • Nadanie doktoratu honoris causa Ryszardowi Horowitzowi / foto: Alek Figura
  • Nadanie doktoratu honoris causa Ryszardowi Horowitzowi / foto: Alek Figura
Więcej »