DWORSCY w Galerii Neon (FOTORELACJA)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy Ewy Panufnik-Dworskiej, Jacka Dworskiego i Mateusza Dworskiego, który odbył się 7 czerwca w Galerii Neon.

FOTORELACJA

-------------------------------------------------------------------------

Jacek Dworski (ur. 1937 we Lwowie) – polski artysta, rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1956-1962 zdobywając dyplom z wyróżnieniem w pracowniach prof. Xawerego Dunikowskiego i doc. Apolinarego Czepelewskiego.

Wykładał na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego a także na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP.  Jako prof. zwyczajny prowadził pracownie studyjne rzeźby oraz pracownię medalierstwa i małej formy, a także odlewniczą. Zajmuje się medalierstwem, rzeźbą architektoniczną, małą formą rzeźbiarską i rysunkiem. Wykonał liczne projekty dla Narodowego Banku Polskiego. Od 2004 statuetka jego autorstwa jest wręczana laureatom Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zaprojektował również Medal im. Juliusza Słowackiego. Wiele ze swoich cennych dzieł artysta przekazał Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. Prace artysty są w zbiorach British Muzeum w Londynie, a także winnych kolekcjach zagranicznych.

Członek wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Ewa Panufnik-Dworska (ur. 1936 w Warszawie) – polska artystka.

Studiowała na Wydziale Ceramiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, zdobywając dyplom pod kierunkiem prof. Julii Kotarbińskiej w 1962. Uprawia rzeźbę ceramiczną i rysunek. Od 1966 roku eksponuje prace na wystawach w kraju i za granicą. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Mateusz Dworski (ur. 1969 we Wrocławiu) - polski artysta, wykładowca na  Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

W latach 1988-1994 studiował na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby PWSSP we Wrocławiu. Studia ukończył dyplomem z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Haliny Pawlikowskiej.  Od roku 2002 jest zawodowo związany z wrocławską ASP początkowo jako asystent, po obronie pracy doktorskiej pracuje jako adiunkt w Pracowni Medalu i Małych Form Rzeźbiarskich prowadzonej przez prof. Jacka Dworskiego.


zdjęcia: M. Pietrzak 

zamieściła AZG