Projekt Roku 2020/2021 STGU

Projekt Roku 2020/2021 STGU

Ruszył nabór prac w konkursie Projekt Roku STGU!

Projekt Roku to pierwszy w Polsce konkurs projektowania graficznego, który wykracza poza ocenę estetyczną, poddając refleksji funkcje designu oraz odpowiedzialność społeczną twórców. Konkurs powołany do życia w 2010 corocznie analizuje najbardziej przełomowe realizacje twórców grafiki użytkowej w Polsce oraz promuje wartości bliskie Stowarzyszeniu Twórców Grafiki Użytkowej. Prace należy nadsyłać do 5 listopada. Zapraszamy do udziału!

Cele projektu:
Projekt Roku nie chce podejmować się jedynie estetycznej oceny projektów. Zależy nam aby w procesie pozyskiwania projektów, które są następnie dyskutowane na obradach jury dostrzeżony został szerszy kontekst ich powstania oraz zdiagnozowane zostały tendencje w kategorii jaką jest grafika użytkowa. W ramach konkursu będziemy starali się rozpatrywać nominowane projekty na kilku płaszczyznach, niejednokrotnie zderzając ze sobą dzieła mieszczące się w różnych kategoriach formalnych. Kategorie konkursu są zdefiniowane w taki sposób aby znajdować punkty styku w miejscach interesujących z perspektywy STGU.

Edycja 2020/2021:
W ramach tegorocznej edycji konkursu rozpatrywane będą projekty powstałe w okresie
od 1 września 2019 do 1 września 2020 roku. Nagrody zostaną przyznane w kategoriach:
• Projekt Roku
• Studio/Projektant
• Idea
• Forma
• Impakt społeczny
• Projektowanie przyjazne środowisku
• Projektowanie dla instytucji publicznych
• Świeża Krew

Jury konkursu:
Jakub de Barbaro
Anna Czuż
Dr Mateusz Machalski
Dr Hab. Agnieszka Małecka-Kwiatkowska
Maciej Piątek
Oksana Shmygol

Gala:
Gala Projektu Roku, na której odbędzie się ogłoszenie zwycięzców i podsumowanie projektu odbędzie się 4 grudnia. Jesteśmy w trakcie ustalania jej lokalizacji.

Więcej o kategoriach i konkursie na stronie: http://projektroku.pl
Aktualne informacje o projekcie na kanale FB: https://www.facebook.com/ProjektRokuSTGU/

Zapraszamy do zapoznania się ze zwycięzcami oraz nominowanymi w poprzednich dwóch edycjach konkursu Projekt Roku: http://projektroku.pl/nominacje

Zapraszamy też do lektury publikacji towarzyszących tym edycjom konkursu:
https://issuu.com/stgu/docs/gazeta_pr_19_20
https://issuu.com/stgu/docs/stgu_projekt_roku_2018_19
https://issuu.com/stgu/docs/stgu_projekt_roku_2017_18

Organizator:
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej zostało powołane do życia w 2004 roku z inicjatywy grupy projektantów z Warszawy. Ideą STGU jest obrona niezależności twórczej i zasad rzetelnego, profesjonalnego designu oraz dbanie o prestiż zawodu projektanta. STGU działa na rzecz promowania dobrych praktyk, wypowiada się w kwestii etyki w projektowaniu, wspiera inicjatywy prospołeczne i bierze czynny udział w dyskusji na temat funkcji grafiki użytkowej. W ostatnich latach pracowaliśmy m.in. nad konkursem na identyfikacją Muzeum Fotografii w Krakowie oraz identyfikacją Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a także konkursem na projekt systemu informacji miejskiej dla Krakowa.

https://www.stgu.pl
https://www.facebook.com/wwwSTGUpl


zamieścił: mp

Załączniki

Galeria:

Więcej »