Trwa otwarty nabór prac na III Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu

Trwa otwarty nabór prac na III Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 27.06.2021 r.

Fundacja Jak Malowana, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Fundacja Nowa UAP oraz Miasto Poznań zapraszają Artystów do wzięcia udziału w wystawie współczesnej tkaniny artystycznej.

Organizując od kilku lat przegląd współczesnej tkaniny artystycznej, Fundacja Jak Malowana spotkała się z wieloma głosami zaskoczenia wśród odbiorców wystaw. Powielały się opinie mówiące o tym, że przed odwiedzeniem Biennale (BTA), czyjeś wyobrażenie na temat sztuki tkaniny zamykało się w takich hasłach jak dywan, haft, makatka, jakiś kurzołap, wyszywane cośtam... Tymczasem okazywało się, że tkaniną może być pejzaż, rzeźba, meduza, szkic, omszały kamień, obraz, abstrakcja, autorski designerski obiekt, eksperyment technologiczny, papier, manifest wegetariański, ekologiczny, feministyczny, a także wiele innych rzeczy, na które by wcześniej nie wpadli!

Rozmowy właśnie z tymi zaskoczonymi odbiorcami utwierdzają organizatorów kontynuowaniu założonej misji, którą jest przypominanie, że tkanina artystyczna jest pełnoprawną dziedziną sztuki współczesnej. I jako taka zabiera głos w ważnych społecznie sprawach. Nie jest tylko duchem dawnych lat i muzeum zapomnianych technik. Tkanina artystyczna ma w sobie zdolność do przekazywania trudnych tematów w niezwykle bliski, a nawet wręcz intymny sposób. Sztuka współczesna, w tym sztuka włókna, nie tylko pokazuje jak w soczewce stan teraźniejszości i codzienne nastroje, ale także inspiruje i daje wytchnienie.  

Ciekawość tego, jak artyści widzą "Przyszłość Wolności", kieruje organizatorów do zapytania ich o zdanie. I skonfrontowania się z efektem. Temat III BTA opiera się na ciekawości. To ona pozwoli wydobyć ze zgłoszeń prace, które razem stworzą spójny przekaz ekspozycji. Jaki będzie ten przekaz? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Czekamy co przyniesie czas. Jesteśmy ciekawi co powstało ostatnio w pracowniach. Narracja wystawy oprze się na wrażliwości współczesnych twórców. Organizatorzy, tylko przez zestawianie różnych wątków, podbijać będą tematy, przekazywać nastroje, sumować pragnienia, ale to od artystów zależy "Przyszłość Wolności"!

Nabór na Biennale kierowany jest do twórców, którzy tworzą w dziedzinie szeroko pojętej tkaniny artystycznej, czyli sztuki włókna. Do udziału w wystawie zapraszamy zarówno artystów profesjonalnych, jak i początkujących adeptów sztuki.

Termin przyjmowania zgłoszeń – do 27 czerwca 2021

Czas trwania wystawy – od 10 września do 17 października 2021

Formularz zgłoszeniowy i regulamin do pobrania ze strony Biennalewww.btapoznan.pl

Miejsce wystawy: Stara Papiernia - Przestrzeń wystawiennicza UAP

Organizator: Fundacja Jak Malowana

Partner główny: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Współorganizator: Fundacja Nowa UAP

Kuratorka: Karolina Grzeszczuk

Koordynatorka: Anna Maria Brandys

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z środków budżetowych Miasta Poznania.

Galeria:

Więcej »