Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty skierowane do studentów kierunków projektowych zainteresowanych faktyczną realizacją projektów.

Od 20 do 30 lipca w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja projektu w której uczestniczyć będą studenci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji.

Organizatorami warsztatów jest SARP Poznań oraz Kolektyw 1a. Dotychczas odbyły się 4 edycje projektu w których uczestniczyło ponad 160 studentów z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Słowacji. Podczas warsztatów studenci przy pomocy uznanych architektów i projektantów z całej Europy oraz doświadczonych stolarzy projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie dla wybranych lokalizacji w Poznaniu. Studenci pracują nad konkretną lokalizacją, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, poznając ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować projekt uczestnicy są zobligowani do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców, następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje. Podczas warsztatów podkreślana jest waga wymiany doświadczeń i pomysłów, studenci mają bliski kontakt z tutorami oraz przyszłymi użytkownikami swoich projektów, co znajduje odzwierciedlenie w efektach ich pracy. Wykonane przez nich meble stają się impulsem dla wielu działań i aktywności lokalnych społeczności i animatorów kultury.

MOOD FOR WOOD 2018 - CONCRETE HIVES

Tematem tegorocznej edycji będą przestrzenie między blokami na poznańskich Ratajach. Bloki i blokowiska wpisane są w krajobraz Europy Środkowej. Choć były pomysłem na „lepsze jutro”, zarówno w tej części kontynentu, jak i na Zachodzie, stały się raczej synonimemj porażki niż sukcesu. W Polsce pierwsze osiedla zbudowano w latach 50., ale prawdziwy boom nastał na początku lat 70. W okresie PRL-u zbudowano w naszym kraju 7 mln mieszkań w technologii wielkiej płyty. Miały być powszechne, nowoczesne, funkcjonalne i tanie. Osiedla bogate w usługi i nowe budynki użyteczności publicznej miały zaspokajać wszystkie potrzeby swoich mieszkańców. Skala jaką osiągnął ten rodzaj budownictwa uczyniła z niego osobne zjawisko. W szczytowym okresie w blokach mieszkała jedna trzecia Polaków. To wynik nieporównywalny z jakimkolwiek innym krajem na Zachodzie. Lata zaniedbań stopniowo doprowadziły do degradacji przestrzeni osiedlowych. Poprzez gwałtowny rozwój motoryzacji topniała osiedlowa przestrzeń zielona i rekreacyjna, zalewał ją asfalt parkingów. Pozostała ogólnodostępna przestrzeń wspólna przez lata zaniedbywana jest często dysfunkcyjna i przypadkowo zagospodarowana. Ze względu na to olbrzymie wyzwanie rewitalizacyjne oraz fakt, że ten rodzaj budownictwa jest znany i bliski wszystkim krajom biorącym udział w projekcie wierzymy, że ta edycja może stać się impulsem do dyskusji o jakości tych przestrzeni. 

REKRUTACJA

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.moodforwood.com​ w terminie od 15 maja do 20 czerwca.

Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo do 22 czerwca.

Koszt: 100 euro

W cenę warsztatów wliczone jest : - nocleg w terminie 20-30 lipca Poznaniu - wyżywienie (śniadanie, lunch, kolacja) - przerwy kawowe - dojazd z/do Poznania ( studenci z Czech – wyjazd Praga, studenci z Węgier – wyjazd Budapeszt, studenci ze Słowacji – wyjazd z Bratysławy, studenci z Polski - z dowolnego miasta komunikacją publiczną) - komunikacja publiczna w Poznaniu - szkolenie BHP - zakończone certyfikatem - materiały do pracy w trakcie warsztatów - zestaw gadżetów z logo Mood for Wood

STRONA INTERNETOWA www.moodforwood.com

ORGANIZATORZY SARP Poznań, Stowarzyszenie Kolektyw 1a

KOORDYNATORZY Magda Wypusz, Marta Adamczak, Inga Rolek

PARTNERZY Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Miasto Poznań, School of form, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Spółdzielnia Osiedle Młodych, VUT BRNO, Hello Wood, Woven . Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz ze środków finansowych Miasta Poznania.

PATRONI MEDIALNI Magazyn ARCH, Architektura Murator, www.bryla.pl, www.earch.cz, www.archiweb.cz, www.archinfo.sk, www.epiteszforum.hu KONTAKT Magda Wypusz, tel. 884300474 Marta Adamczak Inga Rolek contact@moodforwood.com