Miradas International Art Contest 2018

Konkurs dla artystów z całego świata mający na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa za pomocą sztuki na problemy związane z opieką okulistyczną, dbaniem o dobry wzrok oraz zapobieganiem ślepocie.

Konkurs odbywa się co dwa lata, a jego początek sięga 1998 roku. W 2004 do edycji hiszpańskiej dołączyła Ameryka Łacińska, a w 2016 cały świat (22 kraje z różnych kontynentów – prace można zobaczyć na stronie www.miradasinternational.com). Jego organizatorem jest Fundacja Prof. Jorge’a Alió*.

 Miradas International Art Contest 2018 składa się z 2 etapów, w których bierze udział: Argentyna, Australia, Austria, Brazylia, Chiny, Egipt, Grecja, Izrael, Kolumbia, Kostaryka, Kuwejt, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Turcja, Wielka Brytania, Włochy, Urugwaj i USA. Na początku każdy ekspert z komisji zbiera prace ze swojego kraju, a następnie wybiera od 1 do 3 prac i prezentuje je jury wgrywając ich zdjęcia na specjalny portal. Drugi etap to wybór najlepszego dzieła – każdy z komisji głosuje na 1 wybrany obraz, przy czym nie może głosować na pracę ze swojego kraju. Dzieło z największą ilością głosów wygrywa, a artysta dostaje nagrodę pieniężną (w 2016 r. zwycięzca otrzymał 4000 dolarów) oraz publikację zdjęcia swojego obrazu na okładce prestiżowego czasopisma Journal of Refractive Surgery. Zwycięskie obrazy były także wielokrotnie publikowane na łamach innych czasopism, książek okulistycznych, a nawet materiałach graficznych zapraszających na światowe kongresy, co tylko dowodzi możliwość przenikania się świata sztuki i nauki.

 Zapraszamy wszystkich artystów polskich, chcących wziąć udział w konkursie o przesłanie zdjęcia swojego obrazu o tematyce okulistycznej z informacją nt. artysty: imię, nazwisko, e-mail, numer telefonu, adres, kraj oraz obrazu: tytuł, technika, wymiary, opis na adres: fundacja.okulistyka21@gmail.com (ze względu na ograniczenia pojemnościowe skrzynki prosimy o przesłanie linka do pobrania pliku - plik powinien posiadać jak najlepszą rozdzielczość, żeby zdjęcie nadawało się do druku). Na prace czekamy do 14 maja.

*Fundacja Prof. Jorge’a Alió ds. Zapobiegania Ślepocie poświęcona jest promowaniu badań, edukacji i medycyny prewencyjnej we wszystkich dziedzinach bezpośrednio lub pośrednio związanych z okulistyką. Działania Fundacji skupiają się na profilaktyce i leczeniu ślepoty obejmując szczególną troską osoby w gorszej sytuacji społecznej zarówno na poziomie krajowym jak i we współpracy międzynarodowej. W tym celu Fundacja promuje, wspiera i organizuje przedsięwzięcia artystyczne i społeczne związane z okulistyką oraz działalnością organizacji NGO.